Młodzi ludzie mogą zdziałać wiele, szczególnie kiedy mają dobrych wychowawców i trenerów! Naszemu Hufcowi udało się wiele osiągnąć dzięki realizacji projektu “Odpowiedzialny wychowawca = świadomi obywatele”. Przyszedł czas podsumowań i chcemy się pochwalić naszą wspólną pracą. Młodzi i nieco starsi wolontariusze przygotowali wiele ciekawych inicjatyw w ciągu kilku miesięcy projektu. Uczyli się tego wszystkiego i w teorii i w praktyce. Efekt jest, widać go na zdjęciach – wiele zadowolonych dziecięcych twarzy!
Hufiec Ziemi Wadowickiej realizował od 1 czerwca do 31 grudnia 2014 r. projekt pt. „Odpowiedzialny wychowawca = świadomi obywatele” wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 (priorytet: aktywne społeczeństwo; nazwa kierunku działania: rozwijanie wolontariatu). Ogółem wartość zrealizowanego projektu wyniosła 106 870 zł (88,54 % kwoty to dotacja FIO).
W ciągu tych siedmiu miesięcy udało się zrealizować wszystkie przedsięwzięcia zaplanowane w ww. projekcie. Projekt był skierowany do 35 wolontariuszy w wieku powyżej 16 roku życia, którzy wyrazili chęć społecznego zaangażowania w aktywizowanie dzieci i młodzieży. W czasie realizacji zadania pozyskiwali wiedzę teoretyczną i praktyczną z wielu dziedzin pracy z dziećmi i młodzieżą oraz organizacji różnego typu przedsięwzięć na warsztatach i odprawach (comiesięcznych spotkaniach). Praktyczną wiedzę uczestnicy wykorzystują na co dzień w pracy z dziećmi m.in. w drużynach, gromadach i szkołach oraz podczas różnego typu przedsięwzięć. Uczestnikami projektu była kadra Hufca Ziemi Wadowickiej, do której dołączyły nowe osoby, głównie nauczyciele – wszyscy z terenu ziemi wadowickiej, powiatu wadowickiego, suskiego, gminy Zator. Zajęcia w czasie warsztatów prowadzili instruktorzy i trenerzy hufca, a w sztabach organizacyjno-programowych imprez organizowanych w ramach projektu znaleźli się zarówno uczestnicy jak i doświadczeni instruktorzy (wymiana doświadczeń odbywała się w trakcie prac nad organizacją przedsięwzięć). Projekt realizowany był na terenie działania Hufca Ziemi Wadowickiej. Wszystkie działania były realizowane w oparciu o metodę harcerską i harcerski system wychowawczy.
Celami projektu było: budowanie i wzmacnianie aktywnego społeczeństwa obywatelskiego; odkrywanie nowych ścieżek rozwoju, a przede wszystkim przygotowanie 35 osób do pracy z dziećmi i młodzieżą.
Równocześnie do comiesięcznych odpraw (spotkań warsztatowych) odbywały się imprezy dzięki którym uczestnicy projektu sprawdzali swoje umiejętności i wiedzę w praktyce. Ponadto udało się zorganizować wyjazdowe warsztaty uczestników projektu do Bukowiny Tatrzańskiej (24-25 października 2014 r.), gdzie w Schronisku „Głodówka” wzięli udział w zajęciach dotyczących organizacji różnego typu przedsięwzięć. Warsztaty przybrały formę gry w której współzawodniczyły zespoły uczestników.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w czasie wakacji i weekendów
W czasie wakacji uczestnicy projektu pod kierownictwem instruktorów prowadzili zajęcia dla dzieci i młodzieży w Wadowicach (dwie półkolonie w lipcu i w sierpniu 2014 r.); na obozie harcerskim w Pogorzelicy, którego uczestnikami były dzieci i młodzież z terenów ziemi wadowickiej (zrzeszeni w ZHP i niezrzeszeni); na dwóch biwakach w Zalesiu-Stryszowie. Dla uczestników tych zajęć zapewnione były: atrakcyjny program, materiały programowe, nagrody, wyżywienie, drobne gadżety, koszulki.
Ponadto zorganizowane zostały weekendowe przedsięwzięcia w których wzięły udział dzieci i młodzież – m.in. biwak zuchowy (listopad 2014) o tematyce rycerskiej we Frydrychowicach; dwa biwaki andrzejkowe w Suchej Beskidzkiej (listopad 2014) o tematyce „Wehikuł czasu” i „Lata 70.”.
youngface.tv/szalone-lata-siedemdziesiate/
youngface.tv/podroz-w-czasie-i-przestrzeni/
youngface.tv/w-rytmie-disco/
youngface.tv/rycerskie-zabawy-zuchowej-gromady/
Trzydniowy rajd krajoznawczy – Harcerski Rajd Powsinóg Beskidzkich
Harcerski Rajd Powsinóg Beskidzkich odbył się w terminie 26-28 września 2014 r. Młodzież wędrowała podczas trzydniowego rajdu poznając swoją małą ojczyznę i jej bohaterów. Uczestnicy odwiedzili dwór Zegadłowicza, gdzie czytali poezje poetów ziemi wadowickiej. Całą sobotę drużyny wędrowały po szlakach gminy Mucharz poznając historię i tradycje regiony, trasa wiodła z Jaszczurowej przez Tatry, Jamnik, Koziniec, Świnną Porębę, dno przyszłego Jeziora Mucharskiego do Mucharza. Gra terenowa w której wzięli udział uczestnicy – „Zwiad Upalisko” – upamiętniała 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Dla najlepszych patroli były atrakcyjne nagrody. Więcej: youngface.tv/rajd-powsinog-beskidzkich-2/
Zawody na orientacje – Impreza Na Orientacje (INO) w Harcerskiej Bazie Obozowej „Zalesie” w Stryszowie
Kilkuosobowe patrole dzieci i młodzieży zmierzyły się w zawodach na orientację – INO 2014. Punktem startowym i metą była baza harcerska „Zalesie” w Stryszowie. Więcej: youngface.tv/ino-mi-sie-nie-zgub/
Rajd Rowerowy po ziemi wadowickiej szlakiem Jana Pawła II
Mamy jako Hufiec już dziesięcioletnie doświadczenie organizacji rajdów i chętnie się nim dzielimy z młodszymi. Na Radowiczów czekało w tym roku wiele atrakcji i nagród! Więcej: youngface.tv/na-dwoch-kolkach/
Cztery jednodniowe wycieczki „Historycznym Szlakiem Małopolski” dla różnych grup wiekowych
W czasie jednego weekendu cztery autokary zabrały dzieci i młodzież (w wieku szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej) – czyli zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy – na wycieczki do ciekawych miejsc naszego województwa. Jedna z wycieczek odbyła się w Pieniny, jedna do kopalni soli w Bochni, kolejne do Niepołomic i Zakopanego. To ogromne przedsięwzięcie odbyło się sprawnie, uczestnicy wrócili zadowoleni z wypraw!
Więcej:
youngface.tv/noc-pod-szczytem-durbaszki/
youngface.tv/wyprawa-w-solne-podziemia/
youngface.tv/gwiazdziste-niepolomice/
youngface.tv/sladami-tworcow-polskiego-skautingu/
Ponadto do realizacji projektu zostały zakupione materiały i sprzęt m.in. aparat fotograficzny, drukarka, projektor. Każdy uczestnik otrzymał pakiet materiałów programowych, a także gadżety (wyprawka uczestnika) typu koszulka, pendrive, kubek, polar.
Podsumowując projekt Komenda Hufca może stwierdzić, że cele zostały zrealizowane i ogromnym nakładem pracy zespołu ludzi wszystko przebiegało zgodnie z harmonogramem.
Komentarze ( )