I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, nasza „szesnastka” lub „pomnik”, od 1978 roku znajduje się w jednym budynku z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Jako uczniowie klasy profilu kulturowo-medialnego to my zostaliśmy zaproszeni do współpracy, kiedy pracownicy muzeum wystąpili z propozycją warsztatów należących do projektu „Z przodu muzeum z tyłu liceum”. Dzięki temu mieliśmy możliwość udziału w wielu rozmaitych spotkaniach, warsztatach i zajęciach.
Pierwsza konfrontacja uczniów i muzealników nastąpiła przy okazji współpracy z Latającymi Animatorami Kultury. Poznawaliśmy się w parach, by potem, przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych rekwizytów (nawet przypadkiem zostawionego rusztowania) opowiedzieć innym o sobie nawzajem. Miedzy innymi zajęciami, tworzyliśmy też własną oś czasu wzdłuż tej przedstawionej w podziemiach muzeum, tworzyliśmy własne państwa, czy też własną wystawę.
Przy okazji jednego z kolejnych spotkań mieliśmy za zadanie w dwu grupach zaaranżować hol muzealny na muzeum pełne zezwoleń i drugie, pełne zakazów. Jak się okazało, już przy samym wypisywaniu co można, a czego nie można robić w muzeum osiągnęliśmy wyżyny kreatywności, a co dopiero przy realizowaniu naszych notatek.
Znalazło się także coś dla pasjonatów fotografii – zajęcia z profesjonalnym fotografem, chwila w terenie na zdobycie swoich niepowtarzalnych ujęć pobliskiego jeziora, by następnie stworzyć artystyczny kolaż mający odzwierciedlić naszą opinię na temat okolicy.
A ostatnio staliśmy się gwoździem Pikniku na Wyspie. Pod okiem aktora z Teatru Wielkiego w Poznaniu, przeprowadziliśmy najpierw krótką zabawkę dla dziennikarzy, a następnie happening, prowadząc zajęcia z aerobiku w stylu programów z lat ’80 XX wieku.