Inscenizacja Powstania Wielkopolskiego

Listopad przeminął pod znakiem święta niepodległości. W całym kraju na różne sposoby, obchodzono tę wyjątkową uroczystość. W pierwszej stolicy Polski 11 listopada powinien być wyjątkowym dniem ze względu na historyczne znaczenie Gniezna. Niestety przez różne czynniki, w tym również bierność władzy, święto narodowe było traktowane w niegodny sposób, uroczystości były znikome.

Jednak 7 listopada 2013 roku, dzięki grupom rekonstrukcji historycznej, zaangażowaniu uczniów i wsparciu naszej szkoły udało się zorganizować inscenizację historyczną opartą na wydarzeniach z powstania wielkopolskiego. Jako uczeń brałem w tym udział. Było to dla mnie niezwykłe przeżycie i powtarzałem to kilkukrotnie. Interesującym aspektem była również możliwość ubioru według mody obowiązującej w międzywojniu.

W tym roku niestety nie udało się powtórzyć walk toczących się w Wielkopolsce, jednak była także możliwość przebrania się i przeżywania klimatu tego okresu.

Dlaczego jednak o odzyskaniu niepodległości wspominał dopiero w grudniu? Uważam że Wielkopolanie( i nie tylko ) powinni obchodzić 2 razy w   roku odzyskanie niepodległości. 11 listopada, czyli przejęcie przez Józefa Piłsudskiego władzy w kraju i 27 grudnia, czyli wybuch zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Gdy Polacy zaczęli już organizować świeżo powstałe państwo, mieszkańcy województwa musieli jeszcze walczyć i ginąć za wolność. Jednak poświęcenie było warte ceny, gdyż historyczny region, miejsce kolebki państwa polskiego, czyli właśnie wielkopolska powróciły w wyniku walk z Prusakami do Polski.

Więc zachęcam do aktywnego i radosnego obchodzenia święta odzyskania niepodległości. Branie udział w rekonstrukcjach i przebranie się za powstańca nie tylko gwarantuje świetną zabawę i poczucie zapachu prochu na rękach oraz satysfakcję z oddania strzału z świetnego karabinu Mausera kal. 7,9 mm. Skłania to także do refleksji, pozwala na przeniesienie się na chwilę do tamtych czasów i przeżycie emocji oraz zrozumienie intencji, jakie kierowały naszymi bohaterskimi przodkami. Mogę zapewnić, że takie angażowanie się w to święto pozwoli zrozumieć patriotyzm i wartość wolności.

          Powyżej prezentuję fotorelacja dla zobrazowania tego wydarzenia.