24 października 2014 roku Szkoły Leonarda Piwoni po raz 23 obchodziły swoje święto.
Zgodnie z tradycją, pierwszoklasiści gimnazjum i liceum złożyli ślubowanie.
Po raz pierwszy dołączyli do naszego grona młodzi piłkarze FASE – Football Academy School of Excellence.
W ramach obchodów odbyła się konferencja, w czasie której wykład wygłosił Andreas Hofmann na temat „Nowoczesnych trendów w nauczaniu”.
Natomiast nasi nauczyciele przeprowadzili lekcje otwarte dla zaproszonych gości.
W bloku humanistycznym zainicjowano zajęcia z tematem przewodnim „Kultowy obraz wody jako żywiołu”. Zaprezentowano motywy akwatyczne uobecnione w różnych sztukach. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy ten żywioł niesie zniszczenie, czy jest swoistym katharsis?
Zaraz po tych refleksjach, rozpoczęto dyskusję na temat „Nowe świata polskiego tworzenie – Polska za Stanisława Augusta Poniatowskiego”. Przedyskutowano polskie oświecenie oraz reformy Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 maja, wszystko na podstawie utworu T-raperów znad Wisły i obrazów Matejki. Zwykły temat w niezwykłej oprawie.
W bloku ścisłym pojawiła się fizyka, matematyka, biologia i chemia. Na chemii uczniowe FASE ciężko pracowali nad tematem „Czy substancje można mieszać?” Samodzielnie przeprowadzili kilka doświadczeń, starając się odpowiedzieć na to pytanie. Sporządzili trzy mieszaniny – jednorodne i niejednorodne.
Nauczyciel specjalnie przygotował im do pomocy kurs w iTunes U.
Na fizyce ta sama klasa, sportowców FASE, omówiła dwa tematy. Pierwszy z nich brzmiał „Wyznaczanie gęstości cieczy”. Uczniowie przeprowadzili doświadczenie, w którym wyznaczyli gęstość soku pomidorowego, oleju silnikowego, alkoholu i oleju parafinowego. Drugim tematem były „Obwody prądu stałego”. Chłopcy zbudowali obwody elektryczne z połączonych szeregowo i równolegle żarówek. Prócz tego zmierzyli napięcie elektryczne i natężenie prądu.
Na biologii analizowano temat „Sposoby odżywiania się organizmów”. Zastanawiano się nad istotą odżywiania, zanalizowano proces fotosyntezy, opowiedziano o pasożytach, a ponadto wymieniano różnice pomiędzy saprofagami a saprofitami.
Podczas zajęć matematyki, królowej wszystkich nauk :), nauczyciel przeprowadził z uczniami powtórzenie do sprawdzianu z funkcji. W tym celu przygotował kurs w iTunes, w którym zamieścił wiele zadań z funkcjami, umożliwiającymi pracę nad umiejętnościami uczniów i wykorzystanie ich nabytej wiedzy.
Znalazło się miejsce także na blok języków obcych. Na języku niemieckim nauczyciel ćwiczył z uczniami słownictwo związane z jedzeniem i piciem, po czym zlecił przeprowadzenie dialogów w parach na temat ulubionych potraw. Na języku angielskim poruszono temat nieczystości.
Na zakończenie zostało przeprowadzone losowanie – osoba, której los został wybrany, wygrała najnowszego iPada. Padło na jednego z naszych trzecioklasistów z gimnazjum – Michała Radina-Rutkowskiego. Gratulujemy! :)