7.jpg

,, Wszystko ma dobre strony, ale najwięcej stron ma książka”.

7 września 2019 r. na terenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej odbyło się 8 Narodowe Czytanie Nowel Polskich pod patronatem pary prezydenckiej. Nasza szkoła również przyjęła zaproszenie do wspólnej lektury. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor GBP pani Lidia Kowińska od przeczytania listu Prezydenta Andrzeja Dudy. Gminne czytanie rozpoczęła Pani Wójt Gminy Bożena Kordek. Udział wzięło bardzo dużo młodzieży, osób starszych, nauczycieli i wszystkich pasjonatów czytania z gminy Małkinia Górna.

Tegoroczne lektury to:

,, Dobra Pani” E. Orzeszkowa

,, Dym ” M. Konopnicka

,, Katarynka ” B. Prus

,, Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulz

,, Orka ” W. S. Reymont

,, Rozdziobią nas kruki, wrony…” S. Żeromski

,, Sachem” H. Sienkiewicz

,, Sawa” H. Rzewuski

Podczas krótkiej przerwy wystąpił zespół pt. ,, Belfer Band . Po występie wróciliśmy do dalszego czytania lektur. Po przeczytaniu wszystkich fragmentów książek odbył się konkurs literacki. Młodzież wykazała się uważnym słuchaniem i bezbłędnie odpowiadała na zadawane pytania, za co nagrodą były książki z pieczęcią upamiętniającą to wydarzenie. Na koniec zaśpiewał chór ,, Małkinianka”, a następnie każda czytająca osoba dostała podziękowanie i została zaproszona na słodki poczęstunek.

Pomimo dużego stresu dałyśmy radę, dlatego cieszę się, że pani do języka polskiego mnie namówiła i  mogłam uczestniczyć w Narodowym Czytaniu Nowel Polskich. Ta przygoda pozostanie w mojej pamięci na długo.