“W zasadzie najważniejsze jest życie. A jak już jest życie to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność…” te słowa Marka Edelmana najtrafniej oddają rangę 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W piątek 26 września społeczność Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach podczas uroczystej akademii wspominała polskich Bohaterów, którzy w czasie II wojny światowej, niezłomnie walczyli o wolność narodu.
W naszych sumieniach wysoko wyznaczyli miarę patriotyzmu.
Wspominamy tych którzy polegli, wspominamy tych którzy przeżyli dając świadectwo o tych trudnych czasach…
“Mój Naród walczy dalej, walczyć będzie aż do zwycięstwa. Walczy w kraju ojczystym niezłomną swoją postawą, walczy w powietrzu, na morzu i lądzie… “
Przemówienie prezydenta Władysława Raczkiewicza do narodu z dnia 1 marca 1941 roku.
Przed 75 laty 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury , podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury. Symbolem Polskiego Państwa Podziemnego stał się znak składający się z litery “P” i “W” -POLSKA WALCZĄCA- splecionych na kształt kotwicy. Malowany na murach wzbudzał w Polakach wolę oporu i podtrzymywał nadzieję na odzyskanie wolności…
W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca toczyć walkę przeciw okupantom. 13 listopada 1939 roku została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, podlegający Rządowi RP na uchodźstwie. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową .
Pod koniec 1942 roku AK nasiliła działalność dywersyjną: atakowała niemieckie posterunki, wykolejała transporty wojskowe przeznaczone na front wschodni, wysadzała mosty, odbijała więźniów. Działały konspiracyjne sądy, których wyroki nie tylko wykonywano, ale też ogłaszano w podziemnej prasie.
Szare Szeregi to kryptonim związku Harcerstwa Polskiego przyjęty podczas wojny – zajmowały się głównie kolportażem wydawnictw prasy podziemnej, ulotek, służbą łącznikową współdziałająca z AK. Przez całą okupację działały tajne komplety, tzn. podziemne szkoły. Na terenie Generalnego Gubernatorstwa utworzono prawie 2 tysiące szkół średnich. Podziemne wyższe uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków, lekarzy. W czasie wojny, studia ukończyło prawie 10 tysięcy studentów. W prywatnych mieszkaniach lub piwnicach wystawiano dramaty Słowackiego, Wyspiańskiego, Szekspira. Odbywały się też koncerty i wieczory poetyckie.
Największymi działaniami wojskowymi podjętymi przez Polskie Państwo Podziemne i AK było Powstanie Warszawskie oraz akcja “Burza”.
Dzień Podziemnego Państwa Polskiego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP
z dnia 11 września 1998 r. Wyrażała ona szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.
Cześć ich pamięci…
W trakcie akademii wykorzystano: fragment filmu: “Polskie Państwo Podziemne 1939-45”, Hymn Polski Podziemnej , relację żołnierza AK Ryszard Gorzkowskiego-o sabotażu i akcjach dywersyjnych, teledysk grupy muzycznej Sabaton – Rotmistrz Pilecki, materiały reklamowe do filmu “Miasto 44” – wypowiedzi świadków.
W szkolnej auli można było obejrzeć wystawę “Przywódcy Polski Walczącej”.
Komentarze ( )