Na przełomie grudnia 2019 i stycznia 2020, jak co roku, odbył się Turniej Czterech Skoczni. Sprawdźmy jak wypadli Polacy.

28 grudnia 2019 roku kwalifikacjami w Oberstdorfie rozpoczęła się 68. edycja Turnieju Czterech Skoczni. Podzielone na dwie części (niemiecką i austriacką) elitarne zawody znowu zachwyciły fanów z całego świata. To bardzo wyjątkowa impreza, również dlatego że na starcie kwalifikacji zjawia się aż 72 skoczków. Podobne frekwencje miewają tylko Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata w skokach oraz Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich. Podsumujmy ponad tydzień bardzo intensywnych zmagań.

Gospodarze w przewadze – jak było w Oberstdorfie?

Cały turniej zaczął się w Niemczech. Zawodnicy 28 grudnia przystąpili do kwalifikacji. Przez tę fazę przebrnęli wszyscy Polacy. W konkursie, po pierwszej serii, zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon, został Jakub Wolny. Po drugiej serii najwyżej był Dawid Kubacki, który zajął 3 miejsce. 5. był Piotr Żyła, Kamil Stoch 19. Maciej Kot 28., a Stefan Hula 30.Wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi, a drugi był Niemiec Karl Geiger.

Błędy Stocha widoczne – podsumowanie zmagań w Garmisch – Partenkirchen

30 grudnia 2019 roku odbyły się kwalifikacje do konkursu indywidualnego w Ga-Pa. Do konkursu awansowała piątka biało-czerwonych. Odpadł Jakub Wolny. W konkursie najlepszy ponownie okazał się Dawid Kubacki. Polak zajął podobnie jak poprzednio 3. miejsce. Wygrał Norweg Marius Lindvik, a drugi był Karl Geiger, reprezentant gospodarzy. Kot i Hula opadli w pierwszej serii zajmując kolejno miejsca w 4. dziesiątce. Stoch był 19, a Piotr Żyła zajął 15 miejsce.

Zmiana warty – gospodarze w odwrocie

Tym razem w Austrii zawodnicy konkurowali w Innsbrucku. Przez kwalifikacje przebrnęli wszyscy Polacy oprócz Jakuba Wolnego. Drugi konkurs z rzędu i drugi w karierze wygrał Norweg Marius Lindvik. O 1,3 pkt wyprzedził Polaka. Dawid Kubacki zajął 2 miejsce i tym samym stał się liderem w klasyfikacji całego turnieju! Kilka punktów za nim są Norweg M. Lindvik oraz Niemiec Karl Geiger. Dzisiaj na najniższym stopniu podium stanął również Norweg. Daniel Andre Tande pokazał, że w każdej chwili sezonu może zaskoczyć. To oczywiście w odniesieniu do jego całego sezonu 2019/2020. 11. lokatę zajął Piotr Żyła, który swój słabszy skok w pierwszej serii znacznie poprawił i awansował z 24. miejsca. W klasyfikacji natomiast spadł kilka miejsc Kamil Stoch. Biało-czerwony w trudnych warunkach nie doleciał zbyt daleko i wypadł z czołowej 10 na 15. miejsce. W stosunku do poprzednich konkursów polepszył się o 4 miejsca. Poprzednio dwa razy był 19.

W święto na skoczni, król był tylko jeden

W kwalifikacjach w Bischofshofen wystartowało sześciu Polaków. Odpadł tylko Jakub Wolny. Reszta bez problemów przebrnęła do konkursu. W konkursie zwyciężył Dawid Kubacki! Tym samym zwyciężył w całym cyklu! Drugi był Niemiec Karl Geiger, a trzeci Norweg Marius Lindvik. Kamil Stoch skończył na 13. pozycji. Piotr Żyła zakończył zawody na 27. miejscu w stawce. Maciej Kot i Stefan Hula odpadli po pierwszej serii.