Technik sterylizacji medycznej
Jest to zawód, na którego podaż jest ogromna, i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało to ulec zmianie, a wręcz przeciwnie, technicy sterylizacji nie mogą aktualnie narzekać na brak zajęcia. Pracując w tym zawodzie powinno się znać, oprócz standardów sterylizacji oraz technologii mycia i dezynfekcji medycznej, podstawy anatomii i fizjologii człowieka. Nie bez znaczenia jest znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Będąc technikiem sterylizacji prowadzi się też dokumentację wszystkich procesów, zapewniających czystość mikrobiologiczną, zarówno sprzętu diagnostycznego jak i wyrobów medycznych używanych do leczenia.
Dietetyk z wiedzą o zaburzeniach odżywiania
Zaburzenia odżywiania są plagą wśród chorób cywilizacyjnych. Wszechobecna żywność przetworzona, zawierająca niewspółmierną do zapotrzebowania ilość cukrów i tłuszczy oraz mająca w składzie polepszacze smaku i konserwanty, fatalnie wpływa na nawyki żywieniowe. Rolą dietetyka jest układanie jadłospisów, które w łagodny sposób przeprowadzą pacjenta przez proces odchudzania. Dietetyk, który posiada doświadczenie z pracą z zaburzeniami odżywiania, potrafi rozpoznać u swojego pacjenta tzw. nieprawidłowe relacje z jedzeniem, zdiagnozować i zaproponować leczenie w przypadku rozpoznania zachowań anoreksyjnych czy bulimicznych.
Technik farmaceutyczny
Stacje sanitarno-epidemiologiczne wciąż otwarte są na nowe ręce do pracy, a właśnie w takich miejscach doskonale sprawdzi się technik farmaceutyczny, który posiada wiedzę z zakresu produkcji, analizy oraz kontroli leków. Znajdzie zatrudnienie również wszędzie tam, gdzie potrzebna jest obsługa pacjentów w aptekach oraz punktach aptecznych. Z racji tego, że orientuje się w aktualnościach na temat wyrobów medycznych, suplementach diety oraz składach kosmetyków, z powodzeniem może zainteresować się przemysłem zielarskim, chemicznym czy kosmetycznym. Ucząc się zawodu technika farmacji warto postawić na szkołę, która posiada własne, profesjonalnie wyposażone pracownie z nowoczesnym sprzętem, takie jak szkoła medyczna w Rzeszowie.
Terapeuta zajęciowy z arteterapią
Rolą terapeuty zajęciowego jest prowadzenie różnych form oraz technik terapii zajęciowej. Mogą być to zajęcia kulturalno-oświatowe, artystyczne, takie jak choreoterapia, muzykoterapia, zajęcia plastyczne, a – w przypadku najmłodszych – bajkoterapia. Terapia zajęciowa to też aktywność rekreacyjna i sportowa na miarę możliwości pacjentów, wspierająca rehabilitację osób starszych lub fizycznie niepełnosprawnych – uczy poruszania się i radzenia sobie w codziennym funkcjonowaniu, co w perspektywie czasu pomaga w usamodzielnianiu się pacjentów.
Z uwagi na pracę z ludźmi o nierzadko specjalnych potrzebach, terapeuta zajęciowy posiada dobrze rozwinięte zdolności komunikacji interpersonalnej. Znajdzie zatrudnienie w domach pomocy społecznej, szpitalach, sanatoriach, domach seniora, hospicjach.
Technik elektroradiolog
To jeden z najbardziej atrakcyjnych na rynku pracy zawodów medycznych. Elektroradiolodzy, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu badań obrazowych i elektromedycznych, są zawsze mile widziani w zakładach opieki zdrowotnej w pracowniach takich jak: rentgenowska, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, elektrokardiografii i wielu innych. Asystują przy badaniach wysiłkowych, badaniach holterowskich i kontroli rozruszników serca. Niezbędni są na salach operacyjnych kardiochirurgii i ortopedii, na oddziałach intensywnego nadzoru kardiologicznego i reanimacji, a nawet znajdą zatrudnienie w klinikach weterynaryjnych, które cenią sobie szeroką wiedzę praktyczną elektroradiologów.
Pamiętać trzeba, że planując ścieżkę kariery medycznej nie zawsze musi ona prowadzić przez studia medyczne. Wszystkie wymienione wyżej zawody można nabyć w kilka semestrów podczas intensywnego kształcenia w szkole policealnej.