27 stycznia.jpg

 

27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaust

Pewnie każdy z nas na lekcji historii uczył się o zagładzie Żydów tzw. Holokaust, ale czy na co dzień pamiętamy o ofiarach tych potwornych wydarzeń.

Dlatego, aby uczcić ich pamięć ONZ 1 listopada 2005 roku ,  dzień 27 stycznia ustanowiła Dniem Pamięci o zamordowanych przez nazistowskie Niemcy Żydach. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez 100 Lwowską Dywizję Piechoty Obchodzony  dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w  tym roku odbywa się  pod hasłem „Edukacja dla lepszej przyszłości”, rola miejsc historycznych i muzeów w edukacji na temat Holokaustu”. Dzisiaj  mijają 72 lata od tego wydarzenia. Jednak pamięć o niemieckich obozach śmierci jest wciąż zakłamywana. To święto ma bardzo proste przesłanie, PAMIĘTAĆ, po prostu pamiętać o ofiarach tych potwornych zbrodni.

 Dlatego ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holokaustu a tym samym  zapobiegać  ludobójstwu w przyszłości , w szczególności w tak bestialski sposób. Zgromadzenie Ogólne wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. Dla Polaków ma to szczególne znaczenie, ponieważ my, również byliśmy ofiarami, a wiele państw ,,zakłamuje historię”. Coraz częściej słyszy się o ,,polskich obozach koncentracyjnych”, raniąc tym samym naszą dumę, naszą polskość naszą historię i nasze dziedzictwo, bo to my ponad 70 lat temu walczyliśmy o naszą wolność.

Dlatego wzywam w imieniu nas młodych ludzi, którzy o tamtych czasach uczą się tylko z historii i wspomnień tych, którzy przeżyli: Nie wolno nam o tym zapomnieć, dlatego obchodzimy ten dzień, aby upamiętnić rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau w 1945 roku oraz ofiary pomordowane w czasie II wojny światowej.

Pamiętajmy, nie bójmy się historii, wszystko co się wydarzyło, było dla nas, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym, niezależnym kraju, dlatego z wdzięczności dla tych bohaterów zróbmy tylko jedną rzecz, nie pozwólmy nikomu zmieniać historii, niech wszyscy wiedzą, że to właśnie Polacy oddali swoje życie dla dobra nas wszystkich, dla dobra całego świata.