emotikony.jpg
Emotikony przedstawione w czasopiśmie ,,Puck''

:-) :D :P ;) XD :o :* :I %) :)) =) :3 8) =D ;-) (^.-) :-[ (•^.^•) (^O^) ^^ XoX :-} ;> :’( :-Q 8-) =| :} (u.u) =P (>_ (?_?) :# ;\ *(^o^)* (g_g) 8C (^O^) 8D c[_] (=_=) (*3*) =^.^= :((( ;-) =)) ;J) :C (*v*) (O.O) d(^^)b (^^.^^) (~.~) ($-$) :’[ O.Q (-^^-) (**o) V.V :// \(^_^)/

Dziewiętnastego września 1982 roku po raz pierwszy użyto emotikona. Według źródeł był to znaczek ,,:-)” ,który został użyty przez profesora Scotta Fahlmana.

To one pomagają nam wyrazić swoje emocje, nastawienie do tematu w inny sposób, bez użycia liter. Często wstawiamy je w wiadomościach chcąc w ten sposób podkreślić swoje zdanie, dane w tej chwili  samopoczucie.

Stanowią dopełnienie wypowiedzi kierowanej głównie do osób nam znanych takich jak rodzina, przyjaciele.

Emotikony często mylimy z graficznymi odpowiednikami, którymi są emoji. Jest to nowsza o prawie 20 lat wersja piktogramu. Podobnie jak emotikony, emoji służą do wyrażania emocji poprzez wizerunek twarzy, ale w przeciwieństwie do nich obejmują również zwierzęta, przedmioty czy rośliny.

Pamiętajmy, że wszystko stosowane z umiarem i  rozsądkiem jest dobre, więc korzystajmy z emotikonów jak i z emoji rozsądnie, z głową, ponieważ czasami  znak za dużo i nasza wypowiedź może być negatywnie odebrana przez odbiorcę:).