12107935_534404626721812_5182279783506897913_n.jpg

Dnia 09.10.2015 r. w godzinach 12.35 -13.20 w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie odbyło się spotkanie z tajemniczym gościem. Miało ono na celu przedstawienie życia Romów i Cyganów, ich zainteresowań, kultury oraz tradycje.

Naszym tajemniczym gościem była pani Joanna Symeniuk, mieszkanka Dębna, która od wielu lat przyjaźni się z polskimi Romami. Na spotkanie z nami ubrała się w strój, który jest przeznaczony wyłącznie na występ. Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy przekazywanych nam informacji. Jednak niektórych rzeczy pani nie mogła nam powiedzieć, gdyż w kulturze Romów bardzo ceni się umiejętność utrzymywania tajemnic i nie wolno o nich mówić. Na co dzień Romowie chodzą ubrani na czarno, a piękne, kolorowe stroje są zarezerwowane na występ.

W Polsce cygańskiej muzyki możemy posłuchać na Festiwalu Muzyki Cygańskiej w Ciechocinku lub w Gorzowie Wielkopolskim. Cyganie uwielbiają się bawić i śpiewać. Tematem ich piosenek jest spełniona lub niespełniona miłość i miłość do Boga. Wesele cygańskie wygląda trochę inaczej niż u nas. Świętują oni kilka dni, a na tę uroczystość przyjeżdża cała rodzina. Kobiety nie siedzą z mężczyznami przy jednym stoliku. Nie wypada, aby mąż tańczył ze swoją żoną. Ważnym elementem jest to, że Romowie nie mogą zostać ani lekarzami, ani adwokatami, ani policjantami, gdyż nie mogą skazać “swojego”. Król rozstrzyga spory polskich Cyganów, a wszystkie przewinienia i kary są zapisane w kodeksie cygańskim zwanym “Romanipen”. Na co dzień zajmują się oni handlem, co jest ich źródłem utrzymania. Posługują się językiem tylko dla Romów,  językiem niepisanym.

Polscy Romowie w dowodach osobistych mają polskie imiona i nazwiska, lecz posługują się drugim imieniem, które sobie nadadzą, np. bohaterka spotkania w towarzystwie Romów, podczas występów, posługuje się imieniem Jaśmina. Na koniec pani Symeniuk poleciła nam książkę Edwarda Dębika pt.”Ptak umarłych” oraz Jerzego Ficowskiego “Cyganie na polskich drogach”. Zostały w nich opisane życie codzienne Romów, czym się zajmują, jaka jest ich kultura oraz historia rodzinna.

To spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu o tematyce antydyskryminacyjnej. Miało za zadanie odpowiedzieć nam na nurtujące nas pytania. Uświadomić, że wszystkie stereotypy o Cyganach są zmyślone. Tak naprawdę to tacy sami ludzie jak my, tylko z inną kulturą i sposobem życia. Mnie osobiście to spotkanie bardzo się podobało. Dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy o kulturze Romów. Z chęcią wezmę udział w następnym spotkaniu BEZ NIENAWIŚCI.