Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja.
Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka. Data Andrzejek wypada zazwyczaj na początku Adwentu, a więc na początku nowego Roku Liturgicznego. Andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu. Obecnie okres Adwentu w Kościele Katolickim nie jest okresem postu, a jedynie czasem refleksji, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Tak więc, wierni mogą w Adwencie (i w Andrzejki) organizować oraz uczestniczyć w zabawach (post obowiązuje jedynie w piątki).
Najpopularniejsze wróżby, zwyczaje i zabawy Andrzejkowe:
Lanie wosku – wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza wróżba andrzejkowa.
Losowanie przedmiotów- losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznacza staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny. Ustawianie butów Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.
Wróżba ze skórki jabłka- jabłko obieramy w taki sposób, żeby powstała jedna długa skórka. Kiedy uda uzyskać długą obierkę, stańcie i rzućcie ją za siebie przez lewe ramię. W jaką literę się ułożyła? To będzie litera imienia Twojej drugiej połowy.
Wróżba z butelką- uczestnicy zabawy ustawiają się w kole.W środku, w mniejszym kole leżą karteczki z różnymi wróżbami. Uczestnicy po kolei kręcą butelką. Wróżbę stanowi karteczka, na którą wskaże szyjka butelki.
Imiona na kartkach Uczestnicy zabawy piszą imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwa z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna ma wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwają kartkę z imionami dziewczyn.
Ustawianie butów Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.