Budowę kościoła ewangelicko-augsburskiego w Rozwadzy ukończono w 1888 roku. Świątynię wotywną ufundował major Albrecht von Schweder po szczęśliwym powrocie z bitwy pod Sedanem w 1870 r., zaliczanej do 18 najistotniejszych potyczek decydujących o losach świata, która była końcowym epizodem wojny prusko-francuskiej. Przed kościołem, pod dużym głazem narzutowym, znajduje się grób fundatora.
Po II wojnie światowej świątynia, pełniła rolę obiektu kultu religijnego dla wiernych kościoła ewangelicko-augsburskiego parafii zabrzańskiej do początku lat siedemdziesiątych XX wieku.
Nieużytkowana, w późniejszych latach stopniowo popadała w ruinę.
Losy kościoła odmieniła decyzja państwa Jolanty i Norberta Siekierków, lokalnych artystów, którzy z poparciem pastora parafii zabrzańskiej, zakupili w 1994 roku ten obiekt. Ograniczone możliwości finansowe nowych właścicieli nie pozwoliły na pełną odbudowę kościoła, dlatego też pozyskali oni do realizacji przedsięwzięcia Elżbietę i Zenona Maślonów. Zdecydowano, że kościół po odbudowie i adaptacji pełnił będzie rolę obiektu kulturalnego. Rozpoczęte w maju 2009 r.intensywne prace budowlane i montażowe zakończono na przełomie 2009/2010 roku, inaugurując działalność ZENORI ART Studio.
Z inicjatywy współwłaścicieli ZENORI ART Studio, Elżbiety i Zenona Maślonów oraz Jolanty i Norberta Siekierków założono 25 czerwca 2010 r. Kulturalno-Artystyczne Stowarzyszenie ZENORI ART z siedzibą w Rozwadzy , którego celem jest propagowanie różnorodnych form kultury, w tym również kultywowanie i promowanie tradycji śląskiej wśród członków Stowarzyszenia i okolicznych mieszkańców.
Komentarze ( )