„SZKIEŁKO I OKO – TAJEMNICE OPTYKI”, to temat wystawy we wrocławskim Humanitarium. Wybraliśmy się z klasą na wycieczkę dydaktyczną w celu jej obejrzenia.
Człowiek i jego zmysły, to tematy przewodnie parku edukacyjnego Humanitarium, który powstał po to, aby umożliwić bliskie spotkania z nauką oraz w innowacyjny sposób przekazywać wiedzę na temat otaczającego nas świata.
Czym jest światło? Jak powstaje obraz? To typowe pytania. Odpowiedź nie zawsze jest prosta, ale będzie można ją poznać właśnie zwiedzając nową wystawę. Jest specjalny labirynt optyczny z 25 eksponatami prezentującymi najczęstsze złudzenia oraz iluzje optyczne. Wśród eksponatów jest m.in. laserowa harfa. Przecinając dłonią promienie lasera, każdy może „zagrać” i „usłyszeć światło”. Można też sprawdzić, jak to jest być uwięzionym w kalejdoskopie albo wcielić się w rolę czarownicy i polatać na miotle nad Ostrowem Tumskim. Przed wejściem na wystawę gości wita ogromny kran, z którego leje się woda. Niby nic, a jednak ten kran nie jest do niczego podłączony!
Cała wystawa prezentuje zjawiska fizyczne i optyczne, składa się z :
– optycznej ścieżki edukacyjne, złożonej z 25 stanowisk prezentujących między innymi zjawiska rozszczepienia światła, pochłaniania barw i złudzeń optycznych;
– eksponatów interaktywnych prezentujących zjawiska fizyczne takie jak np. ciśnienie hydrostatyczne, ruch laminarny i turbulentny, prawo zachowania pędu;
– 15 eksponatów prezentujących różne złudzenia optyczne pozwalające jednocześnie na „zabawę optyką”.
Ekspozycja dotyczy przede wszystkim zmysłu wzroku. Dla wszystkich gości przygotowane są również dodatkowe atrakcje w postaci specjalnych warsztatów tematycznych.
Po powrocie do szkoły emocje nie opadły. Wszystkim bardzo się podobało. Myślę, że jeszcze kiedyś tam pojedziemy, bo wrażenia były niesamowite. Wszyscy wrócili zadowoleni i z nową wiedzą na temat fizyki.
Komentarze ( )