World Press Photo jest niezależną organizacją założoną w Holandii, w 1955 roku. World Press Photo aktywnie wspiera rozwój fotografii dziennikarskiej, inicjuje seminaria, warsztaty i inne projekty edukacyjne na całym świecie. Fundacja jest ponadto organizatorem największego i najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowych. Nagrodzone fotografie pokazywane są w ramach wystawy, odwiedzanej przez ponad dwa miliony ludzi w około 45 krajach. W Polsce wystawa prezentowana jest tylko w Poznaniu, Krakowie i w Opolu.
W tegorocznym konkursie World Press Photo wzięło udział 5754 fotografów z całego świata. Międzynarodowe jury składające się z grupy czołowych specjalistów oceniało 98671 zdjęć. Nagrody przyznawane były w ośmiu następujących kategoriach: Contemporary Issues, Daily Life, General News, Nature, Observed Portraits, Sports, Spot News, Staged Portraits. W każdej z nich wyróżniono pierwsze, drugie i trzecie miejsce.
Za najlepszą pracę jury uznało zdjęcie amerykańskiego fotografa John’a Stanmeyer’a przedstawiające afrykańskich emigrantów na wybrzeżu Dżibuti unoszących w górę telefony komórkowe w celu uchwycenia taniego sygnału sieci z sąsiedniej Somalii. Fotografia w subtelny sposób ukazuje problem, jakim jest konieczność migracji.
Wśród zwycięzców nie brakuje również Polaków. Fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej – Andrzej Grygiel otrzymał drugą nagrodę w kategorii pojedyncze zdjęcie sportowe prezentujące uczestnika międzynarodowych zawodów narciarskich w Szczyrku. Maciek Nabrdalik – członek prestiżowej amerykańskiej agencji VII Photo zajął drugie miejsce za zdjęcie w kategorii Contemporary Issues (problemy współczesne). Praca przedstawia kilkuletnią dziewczynkę siedzącą w kącie pokoju spotkań w sierocińcu w Warszawie. Trzecim polskim laureatem jest Kacper Kowalski specjalizujący się w zdjęciach wykonywanych z lotu ptaka. Zdobył on drugą nagrodę w kategorii Natura za fotoreportaż prezentujący zmiany ekologiczne wokół kopalni miedzi w Polkowicach.
Komentarze ( )