Wiedżmin 3 : Dziki Gon to jedna z najlepszych gier RPG tego roku i pewnie też jedna z najlepszych gier w historii . Kompendium to idealna okazja aby nowi odbiorcy mogli zapoznać się z tym niezwykle ciekawym uniwersum jakie wykreował Andrzej Sapkowski .
Kompendium zostało wydane równolegle do premiery trzeciej growej odsłony Wiedżmina , zatytułowaną Dziki Gon . Jest to bardzo obszerny zbiór informacji na temat książek i gier z tej serii. Już nawet okładka robi duże wrażenie , szczególną uwagę przykuwa wiedżmiński medalion , natomiast sama okładka pochodzi z jednego z plakatów promujących trzecią odsłonę gry . Z tyłu natomiast znajduje się krótki opis tego co znajdziemy w książce , oraz grafika z gry Wiedżmin 2 .
Przejdę może lepiej do samej zawartości . Otóż kompendium składa się z pięciu rozdziałów na ponad 181 stron , aby nie zanudzić czytelnika dodano również wiele grafik pochodzących z gier jak i kilka starannie wykonanych ręcznych rysunków , na wielu z nich można zawiesić oko . W dodatku każdy nie jest jedynie zbiorem informacji jak to bywa w wielu dzisiejszych książkach które nosimy ze sobą do szkoły . Występują ty narratorzy którzy nie tylko przekazują nam potrzebne informacje , ale też wypowiadają się w wielu kwestiach dodając swoje własne uwagi co pomaga nawiązać z nimi pewnego rodzaju relacje a czasem nawet nawołują nas do różnego rodzaju dyskusji na rozmaite tematy . Oprócz narratorów , w każdym rozdziale możemy natrafić na wiele krótkich notatek pochodzących z wykładów lub prac semestralnych a także napisanych przez postronne osoby .
Postaram się teraz pokrótce scharakteryzować wszystkie pięć rozdziałów
Pierwszy rozdział ma celu przedstawienie nam świata w którym rozgrywa się akcja , jego historię , kto tam żyję , jakie panują tam zwyczaje , jakie są relacje pomiędzy mieszkańcami i jak do wielu rzeczy są nastawieni a także prezentuje geografię świata , jakie tereny zostały tam odkryte i jakie jeszcze czekają na odkrycie .
Drugi rozdział przedstawia już samych wiedżminów . Wyjaśnia jak są oni postrzegani w społeczeństwie , jakie były początki tej kontrowersyjnej profesji , dlaczego zostali powołani , jak przebiega rekrutacja i pierwsze mutacje . W rozdziale możemy natknąć się na informacje dotyczące najbardziej znanych szkół wiedżmińskich i wspomina o kilku znanych przedstawicielach tej profesji (takich jak Geralt czy Letho) .
Trzeci rozdział podzielony został na dwie części . Pierwsza opowiada o początkach magii czyli najbardziej rozpoznawalnej cechy światów fantasy . W bardzo sensownych spsób jest wyjaśnione dlaczego jak trafiła do tego i jak ludzie nauczyli się ja ujarzmiać i jak rozpoczęła się magiczna edukacja . Druga przedstawia temat znacznie nam bliższy niż magia , chodzi bowiem o religię . Tak jak we współczesnym świecie , tak i w świecie wiedżmina religia to dość kontrowersyjny temat . Przedstawione są tu najważniejsze kulty bóstw i ruchy religijne .
Czwarty rozdział to jeden z najbardziej interesujących , gdyż poświęcony został stworzeniom fantastycznym , lecz nie takim jakie znamy na przykład z Hobbita lub Władcy Pierścieni . Stworzenia występujące w Wiedminie są bardziej swojskie gdyż zostały zaczerpnięte z naszej mitologii . Zapewne wiele osób zainteresowanych mitologią słowiańską ucieszy się jak dzieci kiedy zacznie czytać o tych wszystkich Utopcach , Trupojadach , Ghulach , Południcach , Kuroliszkach , Porońcach czy Strzygach . W rozdziale znajdziemy nie tylko opis stworów , ale możemy poznać ich mocne i słabe strony .
Piąty i zarazem ostatni rozdział został poświęcony historii Geralta z Rivii , jednego z najbardziej znanych wiedżminów . Jednak nie zamierzam jej tu przybliżać bo lepiej poznać jego przygody samemu , czytając literacki pierwowzór lub zapoznając się z wirtualną trylogią .
A więc podsumowując .Kompendium to spory kawał lektury , która uzupełnia zakres wiedzy na temat tego niezwykle rozbudowanego i bogatego uniwersum . I zapewne przyciągnie ona do siebie niejednego miłośnika fantasy i nie tylko .