Warunkiem przetrwania w błyskawicznie zmieniającej się wokół nas rzeczywistości jest podążanie za tempem tych przemian.
Nowoczesne technologie sprawiają, że proces uczenia się przez całe życie jest znacznie bardziej różnorodny. A dzięki większej dostępności do nich także znacznie łatwiejszy. Jednak ma to też swoje zalety i wady. A jakie? To właśnie postanowiła opisać.
Pierwszą zaletą jest dbanie o środowisko. Dlatego, że wykorzystywanie nowych technologii zastępuje najczęściej papierowe książki. Ponieważ wycina się mniej drzew potrzebnych do ich produkcji. Jak wiemy drzewa są niezbędne do życia, gdyż biorą udział w produkcji tlenu, który jest potrzebny do oddychania. Często stos książek zostaje zastąpiony jednym urządzeniem. Wtedy odciążony zostaje nasz kręgosłup. A trzeba wspomnieć, że skrzywienie kręgosłupa w ostatnich latach stało się poważnym problemem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Kolejnym plusem wbrew pozorom jest tańsze zakupienie ebooka czy laptopa niż kupowanie nowych książek co semestr. A większość ludzi jest wzrokowcami, więc w wiele więcej zostanie w głowie przy oglądaniu prezentacji niż podczas monotonnego wykładu. Myślę, że najważniejszą zaletą jest to, że wszystkie informacje są skumulowane w jednym miejscu – Internecie. Na pewno ta cecha ułatwia i przyspiesza pracę.
Jednak nic nie jest idealne. Nowe technologie w nauce również mają swoje złe strony. Pierwszą z nich jest fakt, że codzienne korzystanie z komputera psuje wzrok oraz niekorzystnie wpływa na postawę. A przy użyciu komputera, tablicy interaktywnej czy projektora na pewno zużywa się więcej prądu niż przy czytaniu książki. Trzeba również przyznać, że w internecie wszystko jest podane na tacy. Dlatego działa to rozleniwiająco na uczniów, ponieważ są przyzwyczajeni, że wszystko mają podane oraz zanika u nich umiejętność znalezienia i wywnioskowania informacji z tekstu. Ostatnim minusem nowych technologii w edukacji jest fakt, że większość nauczycieli, a zwłaszcza z długim stażem nie potrafi obsługiwać nowych urządzeń.
Moim zdaniem używanie nowych technologii w edukacji jest niezbyt dobre, ponieważ uczniowie szkoły mogą się uzależnić od tego typu urządzeń i będą mniej pisać w zeszytach, co z powoduje częstsze błędy językowe oraz ortograficzne.
Alicja Nowacka