3 listopada 2015 r. grupa 13 uczniów z klasy 1 technikum analitycznego uczestniczyła w zawodoznawczej wycieczce przedmiotowej i odwiedziła Komendę Wojewódzką Policji w Opolu. Uczniowie zapoznali się ze strukturą Laboratorium Kryminalistycznego i odwiedzili funkcjonujący w jego strukturach Zespół Daktyloskopii.
Dowiedzieliśmy się, że w strukturze Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu funkcjonują cztery zespoły robocze:
•Zespół Daktyloskopii
•Zespół Badań Dokumentów
•Zespół Chemii
•Zespół Mechanoskopii
Pani oprowadzająca nas po laboratorium badań daktyloskopowych opowiedziała nam o swojej pracy, o możliwościach zdobycia odpowiedniego wykształcenia w celu pracy w laboratorium kryminalistycznym, o daktyloskopii jako metodzie identyfikacji ludzi. Daktyloskopia jest jednym z najstarszych działów kryminalistyki. Identyfikacja daktyloskopijna opiera się na zasadzie 3N tj. niezmienności, nieusuwalności i niepowtarzalności.
Układ linii papilarnych u człowieka tworzy się w czasie trwania życia płodowego w przypadkowym procesie kurczenia się, początkowo całkowicie gładkiej i wypukłej, skóry opuszków palców. Nawet bliźnięta jednojajowe mają je różne.
Rozróżnia się trzy podstawowe wzory linii papilarnych pętlicowe, wirowe i łukowe.
Każdy z nas mógł się przekonać który z typów występuje u nas w przewadze i otrzymał kartonik w własnymi odciskami palców. Niektórzy sami spróbowali zabezpieczać odbitki linii papilarnych na bibule przy pomocy pędzla magnetycznego z zastosowaniem proszku ferromagnetycznego.
Dowiedzieliśmy się, że ślady daktyloskopijne stanowią znaczącą cześć śladów ujawnianych
i zabezpieczanych na miejscu zdarzenia oraz odgrywają istotną rolę w identyfikacji sprawców przestępstw ze względu na możliwość bezpośredniego wskazywania osób. Są jedynymi śladami które są nie do podważenia na sali sądowej.
Odciski palców są rejestrowane w ogólnopolskim systemie AFIS który obecnie jest podłączany do ogólnoeuropeskiego systemu. Wyszukiwanie odcisków zarejestrowanych w bazie trwa bardzo krótko – kilka minut, podczas gdy przeszukiwanie ręczne zajmowało czas liczony tygodniami. Wycieczkę uważamy za udaną chociaż pozostawiła w nas niedosyt wrażeń. Liczymy na to, że w przyszłości odwiedzimy jeszcze KWP w Opolu i zwiedzimy również inne zakłady wchodzące w skład laboratorium kryminalistycznego.
Komentarze ( )