a.JPG

W poprzednim tygodniu uczniowie klas 6 z naszej szkoły odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną (MBP) im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Pani bibliotekarka tłumaczyła nam, jak należy korzystać z biblioteki publicznej, opisywała jej zalety i opowiadała jak można spędzać czas w bibliotece, by był wykorzystany jak najlepiej. “Literatura w bibliotece podzielona jest na literaturę piękną i literaturę popularno-naukową. W dziale dla dzieci literatura piękna podzielona jest na poziomy. Książki ustawione są na regałach alfabetycznie, od pierwszej litery nazwiska autora” – mówiła pani bibliotekarka. – “W naszej bibliotece obowiązują dwa katalogi:

Alfabetyczny tytułowy i alfabetyczny autorski (gdy znamy autora i tytuł książki)
Katalog rzeczowy (gdy nie znamy autora i tytułu, ale chcemy wyszukać książkę na podstawie treści)”  – pani tłumaczyła nam jak znaleźć ulubioną lub całkowicie nieznaną książkę, która jest naszą lekturą, lub po prostu nas zainteresowała.

“Jednorazowo można wypożyczyć maksymalnie 3-4 książki na okres miesiąca. Mamy tu książki dla dziewcząt, komiksy, fantasykę i lublinianę, czyli książki o między innymi o historii Lublina.”

Myśleliśmy, że w bibliotece można tylko wypożyczać książki, tymczasem pani bibliotekarka przekonała nas, że biblioteka to coś więcej…

“Organizujemy różne spokania, np. kilka dni temu odbyło się spotkanie z powsańce, rok temu z pisarzem, a chyba dwa lata temu – z autorem książek dla dzieci.”

Szóstoklasiści wyszli z MBP z nowymi wrażeniami i opiniami doyczącymi biblioteki publicznej. “Pewnie często będziemy tu zaglądać” – opowiadali zadowoleni uczniowie…

Zdjęcia: Mateusz Smoleń Odznaczenia powstańca, który odwiedził MBP. Uczniowie wybierający książki.