Co to jest maska i do czego służy larwom ważek? Które elementy budowy ciała czynią z ważek wytrawnych łowców? Z jaką prędkością latają ważki? Odpowiedzi na te i wiele innych frapujących pytań uzyskali uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach – uczestnicy zajęć edukacyjnych „Niezwykłe ciało ważki”.
Organizatorem było Muzeum Śląska Opolskiego które w ramach projektu Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności przygotowało wystawę edukacyjną pt. ,,Ważki Opolszczyzny − od inwentaryzacji terenowej do kolekcji muzealnej” .
Projekt ma na celu ukazanie aktualnego stanu wiedzy na temat ważek województwa opolskiego i zwrócenie uwagi na potrzebę inwentaryzacji tego obszaru. Powstał w oparciu o dane naukowe i materiał dowodowy − entomologiczny i fotograficzny, zebrane przez biologów z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego w ciągu kilkuletnich badań terenowych.
Atutem zajęć była możliwość pokazania młodym poszukiwaczom wiedzy, znanych tylko specjalistom sposobów konserwacji i preparowania owadów, a także ich przechowywania w kolekcjach muzealnych. Ekspozycję wzbogacają kioski multimedialne, dioramy oraz modele larw i dojrzałych ważek w powiększeniu. Było naprawdę ciekawie…
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Oś Priorytetowa RPO WO na lata 2014-2020: V. Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie: 5.1. Ochrona różnorodności biologicznej)
Komentarze ( )