24 listopada 2016 r. młodzież Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach uczestniczyła w warsztatach historycznych zorganizowanych przez Muzeum Łambinowickie.
W pierwszej części spotkania Uczniowie wchodząc w rolę genealogów, mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat jak odnaleźć swojego Przodka krok po kroku. Zagadnienie odtworzenia drzewa genealogicznego własnej rodziny oraz możliwość uzyskania konkretnych wskazówek okazało się bardzo interesujące.
Następnie w dalszej części spotkania przeprowadzono zajęcia na wystawie historycznej. Młodzież dowiedziała się że skomplikowana historia Łambinowic (do końca II wojny światowej: Lamsdorf) sięga lat siedemdziesiątych XIX w. Jest związana z utworzeniem pruskiego poligonu wojskowego, na którym później organizowano obozy odosobnienia. Pierwszy obóz powstał podczas wojny prusko-francuskiej (1870–1871) i był przeznaczony dla ok. 3,5–4 tys. jeńców francuskich. W latach I wojny światowej istniał na poligonie obóz jeniecki, przez który przeszło ok. 90 tys. żołnierzy z armii rosyjskiej, rumuńskiej, serbskiej, włoskiej, brytyjskiej i francuskiej (ententa). W okresie dwudziestolecia międzywojennego przebywało na tym terenie kilkadziesiąt tys. niemieckich imigrantów z ziem włączonych do Polski. W czasie II wojny światowej Lamsdorf zaliczano do największych niemieckich kompleksów obozowych w Europie. Przetrzymywano tu wówczas ok. 300 tys. żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej (w tym blisko 200 tys. jeńców radzieckich), należących do prawie 50 narodów.
Ostatni z obozów został utworzony po II wojnie światowej przez Polaków. Istniał w latach 1945–1946. Izolowano w nim głównie cywilną ludność niemiecką przeznaczoną do przesiedlenia w głąb Niemiec. Liczbę osób, które przebywały w obozie, określa się na ok. 5 tys.
Kilkadziesiąt tysięcy przetrzymywanych w Lamsdorf/Łambinowicach ludzi zmarło. Cmentarze wojenne, na których znajdują się ich prochy, wraz z pozostałościami obozowej zabudowy są ważnymi śladami materialnymi tragicznej przeszłości. Od 1968 r. istnieją one jako Pomnik Pamięci Narodowej, przemianowany w 2002 r. na Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach.
Udział w warsztatach historycznych w Muzeum w Łambinowicach uzmysłowił młodym ludziom jak ważne jest budowanie systemu wartości moralnych, których podstawą jest poszanowanie praw człowieka.
Ważne było ukazanie symboliki tego wyjątkowego miejsca w historii naszego Regionu-Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, jako Miejsca Pamięci Narodowej, w którym tragiczna przeszłość może ułatwić zrozumienie przyczyn oraz skutków rozwoju nienawiści, pogardy i przemocy wobec człowieka…
Komentarze ( )