Tradycje wielkanocne w każdym kraju są różne . Puszyste bazie w palemce, zielony bukszpan, zapach rzeżuchy i żółte żonkile zwiastują dni świąteczne w naszym kraju. Tradycje wielkanocne w Polsce to m.in. święcenie palem, święconka i uroczyste niedzielne śniadanie. Takimi drobnymi gestami świętujemy Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Malowanie jaj
: Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj. Są one symbolem pomyślności oraz rodzącego się życia. Stanowią bardzo ważny element Świąt Wielkanocy.
Święconka
Obecnie w Wielką Sobotę święcone są nie tylko świąteczne pokarmy, ale i woda, ogień oraz cierń. Ozdobione bukszpanem koszyki powinny zawierać:
baranka – symbol zmartwychwstałego Jezusa
– jajka – symbol rodzącego się życia
– chleb – symbol ciała Chrystusa, dobrobytu i pomyślności
– chrzan – symbol męki Pańskiej
– sól – istota prawdy
– ser – symbol pojednania człowieka z naturą
– babkę – symbol umiejętności
Niedziela Wielkanocna
W Wielką Niedzielę nie może zabraknąć stołu przykrytego białym obrusem. Na rodzinne śniadanie zazwyczaj są podawane żurek, biała kiełbasa, pasztety, pieczenie oraz szynki. Konieczne są również wielkanocne ciasta, takie jak mazurki czy babki. W niektórych regionach po świątecznym śniadaniu następuje tzw. zajączek wielkanocny – czyli szukanie drobnego upominku ukrytego gdzieś w domu.
Śmingus-dyngus
Śmingus-dyngus, czyli Wielkanocny Poniedziałek lub Lany Poniedziałek, polega na wzajemnym oblewaniu się wodą. Dawniej obowiązywało także uderzanie się wierzbowymi gałązkami (tzw. śmingus). Aby uniknąć śmingusa, można było wykupić się pisankami, słodyczami lub pieniędzmi. To właśnie jest tzw. dyngus.
Święcenie palm
W Niedzielę Palmową święci się palmy, które są symbolem “drzewa życia” i zwycięstwa. Według biblijnego przekazu, ludzie tłumnie witający Jezusa u bram Jerozolimy wybiegli naprzeciw niego z gałązkami palmowymi w rękach, wołając: “Hosanna!”.