Wszystkie witaminy z grupy B, z tytułowymi ryboflawiną oraz tiaminą włącznie, posiadają mnóstwo cennych właściwości, a ponadto są rozpuszczalne w wodzie oraz wydalane z moczem. Nie ma obaw o ich przedawkowanie, skoro regularnie są usuwane z organizmu, jednakże coraz częściej zdarzają się przypadki pacjentów z dużymi niedoborami tych składników. W niniejszym poradniku skoncentrujemy się na krótkim omówieniu roli witaminy B1 oraz B2.
Tiamina
Jest to innymi słowy witamina B1, która ma ogromne znaczenie dla całego systemu nerwowego, przyczyniając się do poprawienia jego pracy. Dodatkowo, regeneruje oraz stymuluje jego właściwe funkcjonowanie. Ułatwia gojenie się ran i polepsza odporność. To dzięki tiaminie możliwy jest proces wzrostu oraz ogólny rozwój organizmu. Co natomiast w przypadku niedoboru omawianej substancji w organizmie każdego z nas? Na pewno cierpiący na braki witaminy B1 odczuwać będzie ciągłe zmęczenie, wręcz apatię. Ubytki w związkach energetycznych wynikają zaś ze zbyt szybkiego gromadzenia się w za dużych ilościach kwasu mlekowego. Co więcej, wymagający unormowania poziomu tiaminy pacjent będzie borykał się z zaburzeniami równowagi, problemami z koncentracją oraz kłopotami z pamięcią. Może wystąpić oczopląs, nadmierne bicie serca czy obrzęki atakujące zarówno kończyny górne, jak i dolne. Osoby z niedoborem witaminy B1 skarżą się również na szwankowanie układu krążenia oraz niestrawności, niekiedy utratę apetytu bądź ciągle odczuwane nudności i wymioty. Naukowcy stwierdzili, że bardzo mała ilość tiaminy w organizmie jest nierzadko łączona z nowotworem okrężnicy. Naturalnym źródłem tego składnika są zwłaszcza rośliny zbożowe oraz drożdże. Sporo jest go też w białej fasoli, kalafiorze, soi czy grochu. Alternatywą wobec witaminy B1 zawartej w produktach spożywczych okazuje się także dobrze dobrana do naszych potrzeb suplementacja tiaminą w kapsułkach. Preparaty tego typu dostępne są chociażby za pośrednictwem internetowego sklepu witaminyswanson.pl, gdzie można dostosować do swych indywidualnych preferencji zarówno pojemność specyfiku, jak i jego cenę.
Ryboflawina
Kolejną z witamin z grupy B okazuje się B2 czyli powszechnie znana ryboflawina. Pełni ona nieocenioną rolę w zakresie zarówno wspierania właściwej pracy układu nerwowego, jak i wzroku. Przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych oraz zapewnia piękny wygląd skóry. Jest skuteczną ochroną błony śluzowej i dróg oddechowych. Jeżeli nie zatroszczymy się o odpowiedni poziom witaminy B2 w organizmie, możemy nabawić się niedokrwistości, pieczenia czy swędzenia skóry, nadmiernie szybkiego chudnięcia, a nawet zapalenia spojówek. Podobnie jak tiaminę, także i ryboflawinę można dostarczać wraz z produktami spożywczymi typu jajka, grzyby, migdały, fasola bądź zdecydować się na suplementację wyrobami znanych producentów typu Swanson.