ABCD – jeśli masz problem i nie masz z kim porozmawiać
W środę 2 grudnia w naszej szkole odbyło się ważne spotkanie samorządów klasowych poświęcone Telefonowi Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Pani pedagog omówiła z przedstawicielami wszystkich klas zasady funkcjonowania tego telefonu. Poprosiła ich, by te wszystkie ważne informacje przekazali swoim klasom. Przypomniała również jaką funkcję w naszej szkole pełni Rzecznik Praw Ucznia.
Z prezentacji pani pedagog dowiedzieliśmy się, że telefon zaufania prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje, która działa od 1991 r. Jest największą w Polsce organizacją pozarządową zajmującą się ochroną dzieci przed krzywdzeniem oraz pomocą dzieciom – ofiarom przemocy i wykorzystywania, a także ich rodzicom i opiekunom. Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi dwa telefony zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz Helpline.org.pl 800 100 100. Linia 116 111 działa siedem dni w tygodniu od 12.00 do 20.00, natomiast www.116111.pl przez całą dobę.
Zasady działania Telefonu Zaufania to w skrócie ABCD:
Anonimowo – dzwoniąc na 116 111 lub kontaktując się z konsultantami online nie ma potrzeby podawania swojego imienia, nazwiska ani adresu zamieszkania.
Bezpłatnie – połączenie z numerem 116 111 jest bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.
Chętnie i cierpliwie – konsultanci 116 111 są gotowi rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o każdej ważnej dla nich sprawie.
Dyskretnie – wszystko o czym dzieci i młodzież mówią lub piszą, zostanie między nimi a konsultantami 116 111. Jeśli poproszą konsultantów o pomoc w rozwiązaniu ich problemów lub zgodzą się na to, żeby im pomóc – eksperci 116 111 zajmą się tym.
Pani pedagog podkreśliła, że jeśli mamy problem, czujemy smutek, złość, bezsilność, a nie chcemy z różnych powodów powiedzieć o tym komuś z naszego otoczenia, możemy skontaktować się z konsultantami Telefonu Zaufania. To grupa osób pomagających poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Możemy opowiedzieć im o tym, co przeżywamy i jak się z tym czujemy. Pozwólmy sobie pomóc. Pamiętajmy jednak, aby dzwonić odpowiedzialnie, ponieważ głupie żarty mogą blokować linię komuś, kto naprawdę potrzebuje pomocy. Pani pedagog przypomniała nam również inne linie telefoniczne, które są nam pomocne w trudnych życiowych sytuacjach.
Przygotowały: Natalia Bilke i Julia Kolibabka
Komentarze ( )