Korepetycje – skuteczna metoda?
Bardzo powszechne stało się myślenie, że jeżeli na korepetycjach nauczyciel poświęca 100% uwagi mojemu dziecku, to z pewnością nauka będzie bardziej skuteczna. Należy się jednak zastanowić, czy efektywna nauka to 100% uwagi ze strony nauczyciela, czy może jednak swobodna komunikacja bez barier?
Korepetycje zapewnią Twojemu dziecku opanowanie teorii gramatyki, umiejętność rozwiązania zadań testowych i pisanie szkolnych sprawdzianów na 5. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy dziecko zostaje postawione w sytuacji, w której musi porozmawiać z obcokrajowcem. Wówczas pojawiają się problemy w sformułowaniu prostego komunikatu czy zrozumieniu tego, co mówi do niego rozmówca. Całej sytuacji towarzyszy strach przed mówieniem, niepewność i brak umiejętności swobodnej rozmowy. Dlaczego tak się dzieje?
Jak najlepiej uczyć dziecko języka?
Dzieci, młodzież i 50% dorosłych najskuteczniej uczą się za pomocą tak zwanej metody indukcji. Polega ona na opanowaniu konkretnej zdolności dzięki działaniu, doświadczaniu i samodzielnemu dochodzeniu do rozwiązań. Dzięki temu, dzieci zapamiętują i kodują daną umiejętność w głowie.
W związku z tym, współczesne metody nauki nie powinny już opierać się tylko na rozwiązywaniu zadań i słuchaniu teorii wykładanej przez nauczyciela. Najlepszą metodą będzie wskazywanie drogi, dawanie narzędzi do rozwiązania problemu i motywacja. Sytuacje kreowane podczas nauki, powinny być jak najbardziej zbliżone do tych z życia codziennego, by uczeń pozbył się bariery językowej i nie bał się mówić poza klasą, czy w momencie kiedy nie towarzyszy mu nauczyciel.
Na ratunek – szkoła językowa!
Na prywatnych korepetycjach bardzo ciężko jest uzyskać taki efekt, ponieważ dziecko będzie uczyło się tylko i wyłącznie rozmowy z jedną i konkretną osobą. Zajęciom w szkole językowej towarzyszy rozmaita gama materiałów dydaktycznych i rozwiązań multimedialnych. Jednak nie to stanowi o przewadze szkoły na korepetycjami.
Korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest całe mnóstwo przeróżnych scenek sytuacyjnych i ćwiczeń w grupie z rówieśnikami, gdzie w przeciwieństwie do lekcji 1 na 1 nie można już tak łatwo pozwolić sobie na błędy (dzieci wiedzą, że nauczyciel poprawi i wytłumaczy, natomiast rozmawiając z drugim dzieckiem i chcąc się dogadać, dziecko traci ten „bezpieczny grunt”).
Dobra szkoła językowa to taka, w której nauczyciel podczas zajęć:
- nie boi się wrzucać uczniów na głęboką wodę, co jakiś czas wyrywkowo zadając pytania i prosząc o udział w spontanicznej rozmowie,
- odtwarza w klasie naturalne środowisko, „z życia wzięte” sytuacje i prosi uczniów o ich rozwiązanie,
- motywuje do bardziej zaawansowanych działań, trudniejszych rozwiązań, utrudnia „drogę na skróty”, by szybciej opanować swobodną komunikację językową.
Brzmi to dość stresująco i z początku z pewnością może wywoływać uczucie zagubienia u dziecka. Jednak w momencie, kiedy pod okiem specjalisty nauczy się pokonywać takie przeszkody, równie dobrze poradzi sobie w życiu codziennym.
Pamiętaj, że biegłość językowa nie polega jedynie na opanowaniu gramatyki i zaawansowanego słownictwa. Najważniejsza jest odwaga, by swobodnie i w nagłych sytuacjach umieć stworzyć zrozumiały przekaz, w rozmowie z obcojęzyczną osobą. Prywatne korepetycje nie stwarzają możliwości nauczenia się tego, dlatego o wiele bardziej skuteczne będą zajęcia w grupach.
źródło zdjęcia: freepik.com