11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Ustawą z 23 kwietnia 1937 roku ogłoszono ten dzień Świętem Niepodległości. 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, na terenie całego kraju trwają uroczystości. My również uczciliśmy ten dzień.
Z zaangażowaniem przygotowaliśmy akademię, ponieważ bardzo podobał się nam jej scenariusz i cała oprawa, przygotowana przez naszych nauczycieli. Przez kilkadziesiąt minut, wcielając się w postacie z tamtych lat, czuliśmy napięcie, niepokój, powagę wydarzeń, które wpłynęły przecież także na nasze życie. Naszą inscenizację przedstawiliśmy już we wtorek, 10 listopada, żeby zachęcić do chwili zadumy, żeby Święto Niepodległości nie było tylko pustym dniem wolnym.
Kiedy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, Polacy ujrzeli w tym szansę na uwolnienie się spod jarzma zaborców – Niemiec, Rosji i Austro-Węgier. Dzień zakończenia wojny, 11 listopada 1918 roku, okazał się szczęśliwy dla narodu polskiego. Kraj był niezwykle wyniszczony, ale wolny, niepodległy, polski, nasz.
11 listopada jest uroczyście obchodzony na terenie całego kraju. Tego dnia zjednoczyliśmy się, żeby oddać cześć rodakom, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę. Dzięki nim możemy bez cienia lęku śpiewać hymn Polski.
Przygotowała Iga Wasilewska
Komentarze ( )