streetwear.jpg
Bluza i spodenki marki Off white z charakterystycznymi ukośnymi liniami.

W obecnych czasach każdy chce się wyróżniać z tłumu: jedni swoimi umiejętnościami, inni lubią zwracać na siebie uwagę poprzez swoje zachowanie, a jeszcze inni – wyglądem. I nie chodzi tu o tatuaże czy kolczyki w najróżniejszych częściach ciała, a o sposób ubierania się.

W najprostszym tłumaczeniu streetwear jest to moda uliczna, sposób w jaki ubiera się młodzież na co dzień idąc na miasto ze znajomymi w luźnej atmosferze. Jednak bardzo częstym zjawiskiem są grupy osób ubrane jednakowo, na przykład całkowicie na czarno.  
Naprzeciw temu wychodzą brandy odzieżowe zwane streetwearowymi, których fenomen polega na wypuszczaniu na rynek własnej odzieży w limitowanym i niepowtarzalnym nakładzie w połączeniu zazwyczaj z dużo lepszą jakością materiału niż ubrania z tak zwanych “sieciówek” typu ZARA czy H&M. Cieszą się one niesamowitą i nieustannie zwiększającą się popularnością zarówno wśród młodzieży, jak i osób publicznych, głównie raperów. Wiąże się to czasem z niesamowicie wysokimi cenami takich ubrań czy butów. Najbardziej rozpoznawalne marki na świecie to: Supreme, Palace, A bathing Ape, Off white i Anti Social Social Club.  
Ceny ich ubrań wahają się od 300zł za koszulkę, do nawet 30 tysięcy złotych za bluzę Supreme w kolaboracji z Louis Vuitton. Przeciętna cena bluzy wymienionych marek wynosi 700zł. Popularne jest odsprzedawanie swojej kolekcji ubrań na różnych grupach facebookowych za kwotę niewiele mniejszą niż ją nabyliśmy, ze względu na jej limitowany nakład. Nowe ubrania zaś są odsprzedawane znacznie drożej.  
Te brandy odzieżowe mają niewiele sklepów stacjonarnych. Znajdują się one w największych światowych miastach, głównie w Nowym Yorku, Paryżu, Londynie i Tokyo. Więc jak dostać ich produkty mieszkając w Polsce? Okazuje się, że sklepy stacjonarne nie są głównym punktem sprzedażowym, a pełnią raczej funkcję miejsca, skąd dane ubrania są rozsyłane na cały świat. Główna sprzedaż odbywa się poprzez oficjalne strony internetowe danych marek. Ubrania są na nich dostępne tylko przez ograniczony czas, a wiele osób często musi obejść się smakiem, ponieważ najfajniejsze produkty są wyprzedawane w zaledwie kilka sekund po tym, jak zostały udostępnione do kupna.  
Istnieje także kilka polskich marek streetwearowych wartych uwagi, oto kilka z nich: 2005, Zoology, Turbokolor, Misbehave, Rush dnm, Phenotype czy Intruz.