DYSKRYMINACJA to forma nieuzasadnionej marginalizacji (wykluczenia społecznego), traktowanie kogoś gorzej niż innych w tej samej sytuacji.
W ramach tego zadania w piątek 30 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z Bartoszem Wojtkowskim – chłopakiem, który od kilku lat zmaga się z chorobą o nazwie Zespół Touretta.

Dyskryminuje się ludzi z różnych powodów, na przykład ze względu na:

– płeć

– rasę

– niepełnosprawność, choroba, trudności np. w nauce

– wiek

– status materialny, pozycja społeczna

– wygląd zewnętrzny

–  wyznanie

–  orientację seksualną

– zachowanie.

W tym roku jednym z priorytetów wychowawczych w naszej szkole jest przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji. W ramach tego zadania w piątek 30 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z Bartoszem Wojtkowskim – chłopakiem, który od kilku lat zmaga się z chorobą o nazwie Zespół Touretta. Schorzenie to objawia się m.in. niekontrolowanymi tikami, które często są negatywnie przyjmowane przez otoczenie. W związku z chorobą nasz gość często miał do czynienia z przejawami nietoleracji i dyskryminacji ze strony obcych ludzi. Bartosz opowiedział uczniom, jak sobie radzi w takich sytuacjach oraz w jaki sposób nabranie dystansu do choroby wpływa na jego życie. Uczniowie mogli się naocznie przekonać, że inny nie znaczy “gorszy”, ale “wyjątkowy”. Każdy jest wyjątkowy na swój sposób i tylko od niego zależy, jak wykorzysta to, co otrzyma od losu. My zaś wszyscy nie powinniśmy oceniać ludzi po pozorach, gdyż przez to tracimy możliwość poznania ich potencjału.