Czym są dla nas te ‘popularne stereotypy’ ? Na początku zwróćmy uwagę na obiektynosść.
” Spójrz, jak on się dobrze uczy, co za kujon..”
” Skoro jest blondynką, to pewnie jest głupia. “
” Mój kolega słucha metalu, z pewnością jest satanistą. “
Stereotypy. Spotykamy się z nimi na codzień, często właśnie wśród rówieśników. Dlaczego stereotypy permanentnie zawitały w naszym życiu?
Odgórne stwierdzenie narzucone na osobę, której nie znamy, jest jak ocenianie książki po okładce. To płytkie i mało rozsądne. Rzucając pozytywnym, czy negatywnym hasłem o danej osobie chwilę po przedstawieniu się sobie, pokazujemy tylko swoje wady. Racja, ocena wyglądu zewnętrznego może w takiej sytuacji być obiektywna, lecz nie poznany charakter nie powinien być tematem dyskusji ludzi.
Każdy człowiek może być interesujący. Jeśli pragniemy go odkryć, najważniejsze są chęci. Blondynka wcale nie jest głupia, a nie każdy metalowiec jest satanistą. Wbrew, nawet nie pozorom, a stereotypom to właśnie ta blondynka mogła ukończyć prestiżową szkołę i zaskoczy Cię swoją inteligencją. Komu jest więc odgórnie zakładać, że jest ‘głupia’?
Stereotypy to myśl przewodnia w życiu ludzi dowartościowujących się kosztem innych. Nie są istotne, ani obiektywne. Tradycyjne przysłowie mówi, abyś nie oceniał książki po okładce. W tej sytuacji ‘nie oceniaj książki po opinii innych na jej temat’ jest ważnym aspektem. Ze stereotypami będziemy spotykać się zawsze. Często możemy usłyszeć je także na swój temat. I wtedy nie warto. Nie warto udowadniać, kim jesteśmy, bowiem to, jak ludzie odbierają tych nowo poznanych, świadczy o nich i ich usposobieniu.
Młodzież, dorośli, wszyscy powinniśmy pamiętać, że obiektywna ocena jest tą, którą mówimy szczerze, będąc doinformowanym. Wniosek z tego taki, przed rzuceniem często urażającego tekstu, który może dotknąć innych, powinniśmy drugą osobę poznać. bliżej.