Człowiek od zawsze starał się zachować młody wygląd i zdrowie. Dbał także, aby to, co znajduje się w jego otoczeniu, jak najdłużej zachowało piękno, trwałość i piękno. Jednak nie tylko czas powoduje starzenie się żywych organizmów. Ogromny wpływ mają także czynniki zewnętrzne.
Przez lata uważano, że to wiek organizmu decyduje o jego wyglądzie, a przede wszystkim o wyglądzie i kondycji skóry. Okazuje się jednak, że to zdobycze cywilizacji, które mają pomagać nam w życiu codziennym, często negatywnie na nas wpływają. Nadmiar ozonu w powietrzu, działanie promieni UV, godziny spędzane przed ekranem komputera, spaliny samochodowe, zanieczyszczone powietrze, złe nawyki żywieniowe, palenie papierosów – to najpopularniejsze czynniki przyspieszające starzenie się skóry. Główną przyczyną starzenia się skóry jest utrata wody i działanie wolnych rodników. Pierwszym tego objawem jest suchy naskórek, potem pojawiają się zmarszczki, skóra staje się coraz cieńsza, a plamy pigmentacyjne i popękane naczynka włosowate nadają jej nienaturalny koloryt.
Nie można zachować młodości i młodego wyglądu, ale można przynajmniej próbować zatrzymać je na dłużej. Jak tego dokonać? Z pomocą przychodzi nam przemysł kosmetyczny i kosmetologia – nauka zajmująca się profilaktyką mającą na celu m.in. opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia się.
Zdarza się nieraz, że niektórym osobom nie wystarcza stosowanie wyłącznie kosmetyków. Korzystają wówczas ze specjalistycznych zabiegów odmładzających. Należą do nich m.in. bezinwazyjne programy odmładzające ,np. peeling chemiczny. W trakcie tego zabiegu, w zależności od potrzeb, wykorzystuje się związki chemiczne : kwas salicylowy, suchy lód, fenol i inne. Substancje te przenikają w głąb skóry i wpływają na przebudowę kolastyny i kolagenu.
Dużą popularność zyskał także zabieg odmładzający polegający na wstrzyknięciu pod skórę botoksu. Botoks jest toksycznym związkiem chemicznym, znanym również pod nazwą jadu kiełbasianego. Znalazł on zastosowanie w medycynie kosmetycznej do wypełniania zmarszczek. Blokuje impulsy nerwowe, które odpowiadają za kurczenie się mięśni twarzy. Dzięki niemu skóra staje się gładsza, a zmarszczki znikają.
Innym popularnym sposobem na utrzymanie lub uzyskanie młodego wyglądu skóry jest zabieg o nazwie mikrodermabrazja. Zabieg ten, podobnie jak większość zabiegów odmładzających opiera się na działaniu substancji chemicznych. W tym wypadku stosuje się mikroskopijne kryształki sproszkowanego glinu, który odpowiednio stosowany usuwa martwy naskórek z powierzchni twarzy.
Obecna kosmetyka rozwija się w dwóch kierunkach : kosmetyki holistycznej i kosmetyki mocno inwazyjnej. W kosmetyce holistycznej stosuje się kosmetyki o łagodniejszym działaniu i przywiązuje dużą wagę do zdrowego trybu życia, uprawiania sportu oraz masaży. Wszystkie te czynności mają na celu wspomaganie naturalnych procesów zachodzących w naskórku i skórze. Kosmetyka inwazyjna zdecydowanie ingeruje w niedoskonałości ciała. Niektóre zabiegi stosowane z umiarem nie wywołują niekorzystnych efektów, jednak często zaprzestanie ich stosowania powoduje powrót do pierwotnego wyglądu.
Komentarze ( )