Po lekturze książki Marcina Popkiewicza „Nauka o klimacie” oraz artykułów dostępnych na stronach internetowych, po rozmowach z nauczycielami i konsultacjach z kolegami i koleżankami biorącymi udział w programie 1Planet4All wnioski są następujące… Globalne ocieplenie ma wpływ na wszystkie regiony świata. Prognozy pokazują, że do 2030 roku nastąpi duża zmiana klimatu i będzie to miało zarówno pozytywne jak i negatywne skutki dla ludzi.
Według naukowców temperatura na Ziemi wzrasta niepokojąco szybko. Skutkami tego są ekstremalne zjawiska pogodowe. Większa intensywność opadów powodujących powodzie, częstsze występowanie huraganów oraz bardzo wysoka temperatura, zwiększająca ryzyko pożarów i powodująca ogromne straty w rolnictwie, to tylko niektóre z nich. Globalne ocieplenie powoduje także topnienie lodowców i polarnych czap lodowych. Zmiany te prowadzą do wzrostu poziomu mórz.
Według książki “Nauka o klimacie” Marcina Popkiewicza w najbliższym czasie będzie rosło ryzyko zalania nisko położonych terenów nadmorskich, a co za tym idzie ludność oraz infrastruktura w tych miejscach będzie zagrożona. Zmiany klimatu mają wpływ nie tylko na środowisko, ale także na człowieka. W niektórych regionach odnotowuje się wzrost zgonów spowodowany falami upałów. Zmiany klimatu postępują szybko, dlatego wiele gatunków roślin i zwierząt nie jest w stanie się do tego przystosować. Niektóre rośliny mogą całkowicie zniknąć z powierzchni Ziemi przyczyniając się tym samym do wyginięcia zwierząt, które się nimi żywiły.
Zdaniem niektórych, ocieplenie klimatu może mieć także pozytywny wpływ. Dzięki zwiększeniu temperatury wydłuża się okres wegetacyjny i możliwa jest wtedy uprawa nowych gatunków roślin. Zmniejsza się długość okresu grzewczego co powoduje mniejsze zanieczyszczenia powietrza. Kolejnym pozytywnym skutkiem może być wydłużenie sezonu turystycznego. Jednym pozwala to na wypoczynek a dla innych jest źródłem większego dochodu.
Naukowcy od lat zadają sobie pytanie co jest przyczyną takiego ocieplenia klimatu. Zdania są podzielone. Jedni uważają, że jest to naturalny proces, jednak większość z nich za główną przyczynę uważają działalność człowieka. Głównie emisję gazów cieplarnianych, które powodują wzrost temperatury na Ziemi. Wycinanie lasów czy zwiększenie hodowli zwierząt to tylko niektóre przykłady działalności człowieka wpływające na klimat. Jednym z głównych przykładów działalności człowieka niekorzystnie wpływających na klimat jest spalanie paliw kopalnych (węgla, ropy naftowej), dlatego coraz częściej zachęca się ludzi do przemieszczania się na przykład rowerem.
Artykuł opracowali: Bartosz Kuś, Szymon Kocur, Szkoła Podstawowa w Lecce
Komentarze ( )