walent.jpg

“Dużo osób krytykuje to święto z różnych powodów. Jednak ja myślę, że robią to z zazdrości, ponieważ nikt o nich w tym dniu nie myśli.”

W kinie, w restauracji, na ulicach… wszędzie widzimy zakochane pary. Jednak w Walentynki spotykamy je częściej niż zazwyczaj.

Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych.Tego dnia zazwyczaj obdarowujemy ukochaną osobę, kupujemy kwiaty, słodycze czy też coś bardziej oryginalnego.

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.

Dużo osób krytykuje to święto z różnych powodów. Jednak ja myślę, że robią to z zazdrości, ponieważ nikt o nich w tym dniu nie myśli.

Mamy nadzieję, że wszyscy nasi czytelnicy spędzili to święto tak, jak chcieli. :)