Sztuki walki to sport, który wymaga dużo cierpliwości i dyscypliny. Głównie służą temu by wykorzystać zdobyte doświadczenie w samoobronie. Jednak sztuki walki mogą być czymś więcej niż tylko próbą sił. Seido stara się zbudować jedną wielką rodzinę opartą na szacunku, miłości i posłuszeństwu.
Na początek może powiem, kto jest twórcą Seido.
Otóż ten odłam karate został stworzony przez Tadashiego Nakamurę, który trenował kendo oraz style karate goju-ryu i kyokushin. Był również uczniem wielkiego mistrza karate Masutatsu Oyamy. W 1962 roku Nakamura stał się bohaterem narodowym nokautując mistrza tai kickboxingu w meczu, którego celem miało być pokazanie, który naród ma skuteczniejszą technikę walki.
W 1976 roku Tadashi Nakamura odszedł z North American Kyokushin Karate i założył Word Seido Karate Organization.
Jednym z celów Seido jest rozwijanie mocnego ciała,co wpływa pozytywnie na zdrowie, samopoczucie i pewność siebie. Poza rozwojem fizycznym, wzmacnia również charakter i osobowość.
Nazwa Seido jest połączeniem japońskich słów Sei (czyli szczerość) oraz Do (czyli droga). Seido oznacza dosłownie ,,Drogę Szczerości”
Emblemat Seido to pięciolistny kwiat japońskiej wiśni, który jest również herbem rodziny Nakamura. Każdy, kto nosi ten emblemat jest członkiem rodziny. W środku symbolu znajdują się trzy kręgi symbolizujące trzy podstawowe wartości: Szacunek, Miłość i Posłuszeństwo.
Szacunek to nic innego jak traktowanie ludzi życzliwie i ze zrozumieniem. Jeśli nie ma mamy szacunku do innych kierujemy swój gniew na innych. Brak szacunku do innych jest powiązany z brakiem szacunku do samego siebie. Karate korzysta z medytacji zen, dzięki której możemy spojrzeć w głąb siebie i odnaleźć esencję człowieczeństwa. Gdy zaczniemy postrzegać siebie nie przez negatywne emocje, ale przez szacunek, będziemy tak też postrzegać innych.
Miłość wywodzi się z szacunku. Miłość i szacunek to jedność. Przykładem tej wzajemnej relacji może być miłość do rodziców, którzy są naszymi pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami. Nasza miłość do rodziców wyrasta z naszego szacunku do nich, pokazujemy że doceniamy ich wysiłek, który włożyli w nasze wychowanie. Autentyczna miłość do innych to coś ,co powinniśmy rozwijać w nas samych.
Ostatnia zasada czyli Posłuszeństwo, to w najprostszym tłumaczeniu, bycie posłusznym zasadom obowiązującym w dojo i organizacji, zobowiązują one do trenowania i rozwijania siebie. Oznacza też, bycie posłusznym rodzicom, utrzymanie pokory i samokontroli.
Te trzy zasady wyznaczają drogę w życiu codziennym i wskazują jak zdrowo i efektywnie praktykować sztuki walki.
Tadashii Nakamura był przekonany, że karate jest dla wszystkich, dlatego też prowadzone są zajęcia dla ludzi niepełnosprawnych oraz dzieci będącymi ofiarami przemocy domowej.
Seido jest dziś obecne w 14 krajach na 6 kontynentach. To daje łącznie około 200 000 uczniów. W 2016 roku, organizacja Seido będzie obchodzić 40-lecie istnienia na świecie.
Dzięki Seido, wielu ludzi będzie wiedziało, nie tylko jak się obronić, ale też wyznaczy sobie zdrową i harmonijną drogę życia.
OSU !!!
Komentarze ( )