Nowocześni konsumenci coraz częściej zwracają baczną uwagę na to, co trafia do ich zakupowych koszyków w sklepach stacjonarnych oraz w e-commerce. Czytają składy produktów spożywczych, analizują energooszczędność sprzętów elektrycznych oraz przyglądają się tkaninom, z których szyte są ich ubrania. Na tych ostatnich chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym artykule, by pokazać, na jakie materiały do produkcji odzieży tak naprawdę warto stawiać. Jakie tkaniny najlepiej wybrać?
Dlaczego wybór tkaniny jest tak ważny?
Z rozmaitych tkanin tworzy się wiele przedmiotów. Stosuje się je do produkcji odzieży, dodatków do domu lub innych przedmiotów codziennego użytku.
W zależności od charakteru i funkcji produktu można postawić na inny typ tkaniny, gwarantujący optymalny komfort użytkowania w konkretnych okolicznościach. Niektóre materiały wyróżniają się bowiem większą trwałością, inne są odporne na zaplamienie lub działanie wody. Tak duże urozmaicenie pozwala znaleźć odpowiednie tkaniny dla wszystkich produktów.
Różne rodzaje tkanin
Dostępne na rynku tkaniny bardzo różnią się między sobą. Można wyodrębnić wiele kategorii. Podstawowe podziały dotyczą typu włókien. Pojawiają się zatem tkaniny:
-
naturalne,
-
sztuczne,
-
syntetyczne.
Pierwsza z kategorii jest najprostszą do opisania. Zaliczają się do niej bowiem produkty, wytwarzane z surowców pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Warto wspomnieć choćby o tworzywach z nasion (bawełna), łodyg roślin (len), wydzielin zwierzęcych (jedwab) lub włosów i sierści ssaków (wełna).
Wbrew pozorom tkaniny sztuczne nie są produktami powstającymi wyłącznie w laboratoriach chemicznych. Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem surowce naturalne (m.in. celulozę), które następnie poddaje się szeregowi procesów chemicznych. W efekcie z elementów naturalnych powstają sztuczne włókna, jak choćby modal (z celulozy drzewnej) oraz wiskoza (celuloza drzew iglastych).
Do ostatniej grupy zaliczają się natomiast włókna wytwarzane w całości w procesach chemicznych. Opierają się one na syntetycznych polimerach. Do tej kategorii zalicza się: akryl, poliester lub elastan.
Naturalne tkaniny – dlaczego warto na nie stawiać?
Choć tkaniny syntetyczne wyróżniają się często wysoką plamoodpornością i trwałością, to nie stanowią najlepszego wyboru w przypadku odzieży, a zwłaszcza produktów dla młodszych użytkowników. Zazwyczaj ubrania i akcesoria dla dzieci produkuje się z naturalnych tkanin, czego przykłady można znaleźć choćby na stronie: Wozki-Foteliki.pl.
Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim naturalne tkaniny są znacznie przyjaźniejsze delikatnej skórze. Są to produkty oddychające, co gwarantuje dobrą regulację temperatury ciała. Dzięki temu nie dochodzi do przegrzania lub nadmiernego wychłodzenia organizmu. Stosowanie naturalnych włókien sprawia, że skóra może oddychać, a to prowadzi do usuwania groźnych produktów przemiany materii. Od tego zależy oczywiście ogólna kondycja zdrowotna człowieka.
Włókna naturalne, zwłaszcza te barwione ekologicznymi substancjami są też w pełni bezpieczne i mogą być bez przeszkód używane przez najmłodszych. Nie powodują podrażnień ani nie wydzielają toksycznych substancji, szkodzących użytkownikom.
W końcu nie zapominajmy o tym, że naturalne tkaniny są przyjazne środowisku. Nie emitują zanieczyszczeń, a także łatwiej ulegają rozkładowi, w odróżnieniu od włókien syntetycznych, które potrafią przez całe dziesięciolecia zalegać na wysypiskach śmieci. Naturalna bawełna ekologiczna to produkt biodegradowalny, a przy tym trwały i wygodny w eksploatacji. Trudno się zatem dziwić, że coraz więcej świadomych konsumentów rezygnuje z poliestrów na rzecz włókien naturalnych. Okazuje się bowiem, że takie tkaniny są nie tylko dobre dla ludzi, ale też dla całego otoczenia oraz przyszłości naszej planety.
Nowe podejście do tkanin
Nowocześni konsumenci nie chcą już tylko ubrań, które pięknie wyglądają. Zdecydowanie bardziej zwracają uwagę na komfort noszenia oraz trwałość produktów, kupowanych na dłuższy czas, a nie do jednorazowego użytku. Włókna naturalne są bezpieczne i funkcjonalne dla wszystkich grup użytkowników.
Dodatkowo nieustannie rośnie zainteresowanie kwestią dbania o środowisko. Również w tym przypadku naturalne tkaniny sprawdzają się najlepiej, zwłaszcza gdy postawi się na rozwiązania biodegradowalne.
Warto zatem kupować tkaniny z głową i myśleć nie tylko o bezpieczeństwie siebie i bliskich, ale też o kondycji środowiska naturalnego.