Czy twój pies to “wulkan energii “? Może po prostu masz wolny czas i chcesz go spędzić ze swoim czworonożnym przyjacielem? Psie sporty to coś dla Ciebie! Nie tylko budują więź między przewodnikiem, a zwierzakiem. Sprawiają też, że Twój pies nie będzie się nudził i obydwoje poprawicie swoją kondycję! Nawet jeśli nie interesują Cię wyjazdy z psem i wygrywanie pucharów to zawsze możesz być amatorem! Pamiętajcie by wybrać odpowiedni sport dla swojego pupila. Dziś wymienię i krótko opiszę część z nich.
1. Nosework
Dyscyplina ta angażuje najczulszy zmysł psa – węch. Polega na wynajdywaniu przez pupila próbek nasączonych danym zapachem. Nosework to młoda dyscyplina wywodząca się ze szkolenia psów policyjnych. Jest ona odpowiednia właściwie dla każdego psa. Nie ma tu ograniczeń co do rasy, wieku czy aktywności fizycznej zwierzęcia. Nie potrzeba także do jej ćwiczenia dużego terenu.
2. Treibbal
Jest to dyscyplina przeznaczona dla psów pasterskich. W polu znajduje się osiem piłek gimnastycznych. Zadaniem psa jest umieszczenie piłek w bramce w określonym czasie. Podczas ćwiczenia zwierzę musi wykonywać polecenia właściciela. Wszystko opiera się na dobrej relacji z psem, komunikacji, nagradzaniu.
3. Canicross
Jest to sport zaprzęgowy. Dyscyplina ta polega na bieganiu z psem. Jeśli jesteśmy amatorami możemy biec jak chcemy, jednak w sporcie zasady są bardziej ograniczone. Pies musi być przypięty smyczą z amortyzatorem do pasa właściciela. Musi być w szelkach. Zadaniem pupila jest biec chętnie, to on ma ciągnąć właściciela. Jeśli smycz nie będzie napięta i pies nie będzie chciał pokonać dystansu (od 2-8 km) od razu jest dyskwalifikowany. Większość psów może uprawiać ten sport, jednak trzeba pamiętać, że pies musi się wykazać wielkim posłuszeństwem.
4. Psie zaprzęgi
Jest to sport dość dobrze znany. Kojarzy nam się z zimowymi zaprzęgami husky. Mogą go jednak uprawiać także inne psy. Zadaniem grupy jest ciągnięcie właściciela. Na czele znajduje się najbardziej doświadczony pies, zaś po środku psy najmłodsze – te najmniej doświadczone. Pies biegnący z tyłu zaprzęgu musi wykazać się największą siłą. Dystansy dla psich zaprzęgów wynoszą od 5 km do powyżej 100 km. Właściciel posługuje się słownymi komendami, które wymawia, by kierować psami. Jest to sport, który wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Najlepiej sprawdzają się w nim psy wytrzymałe, między innymi husky, akity, samojedy.
5. Agility
Jest to sport, który sprawdza zwinność, szybkość, sprawność. Jest stosunkowo łatwy. Właściciel za pomocą gestów i słów przeprowadza psa przez specjalny tor przeszkód. Jest odpowiedni dla wszystkich ,nawet dla yorków. Pamiętajcie by uprawiać go umiejętnie. Na przykład, kiedy małemu szczeniaku będziemy kazać skakać, może skończyć się to źle, ponieważ ich stawy nie są jeszcze wykształcone. Nie można też od razu kazać skakać psu przez duże przeszkody. Trzeba zacząć stopniowo od najmniejszych do najbardziej wymagających.
6. Wyścigi torowe
Jest to sport przeznaczony dla chartów z rodowodem uznanym przez FCI. Najszybsze psy osiągają prędkość nawet do 72 km/h. Startują one ze specjalnych boksów ubrane w kagańce. Aby biegły są wabione. Długość takiego tor do przebiegnięcia to od 250m do 900m.
7. Dogtrekking
Jest to bieg lub marsz na orientację z psem. Sprzęt potrzebny do niego to płaska obroża lub szelki ze smyczą. Jest to łatwy sport. Wymaga jednak od właściciela niezłej kondycji. Liczy się tu szybkość pokonania szlaku. Dystans wynosi od 10 do 100 km.
8. Dummy
Jest to nazwa sztucznego aportu. Predyspozycje do niego mają psy aportujące tzn. z rodziny retrieverów. Sprawdza się między innymi czy pies umie poprawnie aportować z lądu i wody. Wszystkie konkurencje rozgrywane są z wykorzystaniem zielonych dummy o wadze 500g. Podczas zawodów ocenia się między innymi chodzenie przy nodze, umiejętność szukania, styl pracy, współpracę z przewodnikiem.
9. Taniec z psem
Jest to połączenie różnych sztuczek, które pies wykonuje w rytm muzyki. Taniec odbywa się w trzech kategoriach: indywidualnej, duecie, zespole. Ważnymi elementami tańca są między innymi ukłon, krok hiszpański, taniec psa na dwóch łapach. Podczas przerw między występami zabronione jest nagradzanie psa smakołykami. W sporcie tym może brać udział każdy pies. Predyspozycje mają na przykład Border Collie.
10. Dogfrisbee
Polega na rzucaniu dysku i łapaniu go przez psa. Wyróżnia się kilka kategorii zmagań:
– Superminidistance – strefa łapania dysku podzielane jest na specjalne pola, każde o innej punktacji. Im dłuższy rzut tym więcej punktów.
– Timetrial – Polega na wykonywaniu 20 metrowych rzutów. Zadaniem psa jest złapanie ich w jak najkrótszym czasie.
– Longdistance – Polega na wykonywaniu jak najdłuższego rzutu.
– Freestyle – Człowiek i pies wykonują sztuczki w rytm muzyki, a w ich trakcie właściciel może rzucić maksymalnie 10 dysków. Zadaniem psa jest oczywiście ich złapanie.
– Dogdartbee – Polega na rzucaniu dyskiem tak, by pies złapał go w odpowiedniej strefie.
Psie sporty to dobra alternatywa dla spędzania czasu na dworze. Polecam ją wszystkim właścicielom czworonożnych przyjaciół.
Komentarze ( )