W Centrum Edukacji, potocznie nazywanym “Tegietem”, przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży szkolnej. Pod koniec roku z naszym nauczycielem Iwoną Promny-Pohl, zaczęliśmy zastanawiać się, jak pojęcie przedsiębiorczość wygląda w praktyce i w codziennym życiu uczniów naszej szkoły.
Przebadaliśmy 100 uczniów. Największa grupa badanych ma 15-17 lat. Na pytanie “Czy rozumiesz pojęcie przedsiębiorczość?”, odpowiedziało twierdząco 52% ankietowanych, a 51% w kolejnym pytaniu zaznaczyła, iż jest czynna zawodowo. Z grupy 49 osób niepracujących, 86% dostaje kieszonkowe od rodziców, a z 51 osób, które pracują, tylko 45% je otrzymuje.
Wnioski nasunęły nam się następujące. Zdecydowanie, pojęcie przedsiębiorczości rozumieją osoby, które wdrożyły je w życie i podjęły pracę zarobkową. Natomiast zbytnie rozpieszczanie nas przez rodziców doprowadza do zaniknięcia chęci posiadania własnego źródła dochodu i możliwości usamodzielnienia się, tym samym budowania własnej postawy przedsiębiorczej.
W kolejnym etapie przyjrzeliśmy się kwestii podziału na płeć ankietowanych. Kobiet i mężczyzn było po 50. O dziwo, aż 70% badanych kobiet pracuje, a mężczyzn tylko 55%. W tej kwestii dziewczyny mają przewagę. Wynika z tego, że mają one większe poczucie odpowiedzialności, możliwe, iż wpływa na wynik fakt, że przez wiele stuleci nie respektowano praw kobiet. To poczucie odpowiedzialności i dążenie do równouprawnienia, determinacja pewnie zakorzeniało się z pokolenia na pokolenie.
Ankietowanych zapytaliśmy także, czy praca przeszkadza im w nauce. 80% osób stwierdziło, że nie mają problemu z połączeniem pracy z nauką. Jak się okazuje, wystarczy odpowiednio zorganizować swój czas, podzielić swoje priorytety na ważne i ważniejsze, a wszystko się uda.
Zadaliśmy pytanie, czy oszczędzają zarobione pieniądze. 55% osób pracujących nie dostaje kieszonkowego. Ich wydatki to sprawy bieżące. Dlatego podjęli pracę, bo mają swoje potrzeby, a pieniądze z nieba nie spadną. 45% osób, które pracują i dodatkowo dostają kieszonkowe, oprócz wydatków bieżących, odkładają pieniądze na swoją przyszłość (studia, kursy itp.). Zdecydowanie jest to bardzo przedsiębiorcza postawa.
Podsumowując wyniki ankiety, dochodzimy do wniosku, że w „Tegiecie” mamy przedsiębiorczych uczniów. Nasi rówieśnicy potrafią sobie znaleźć pracę i mają do niej zapał, na co wskazuje procent osób pracujących. Są pełni inicjatywy, pomysłowi i odpowiedzialni za siebie, gdyż inwestują w siebie – odkładają pieniądze na przyszłość oraz na samorozwój. Ludzie narzekają, że w Polsce pracy nie ma. Jakim, więc cudem ponad połowa uczniowskiej społeczności Centrum Edukacji ją ma? Wspomnijmy, że są to uczniowie, nastolatkowie, głównie w wieku 15-17 lat. Nasi drodzy czytelnicy, wystarczy trochę zaradności i kreatywności, by tę pracę znaleźć… Przedsiębiorczość to nasz praca i nasze wybory, to również czas, a czas, to pieniądz. :)