W dzisiejszych czasach chyba każdy wierzy w to, że warto uczyć się języków obcych. Obecnie posługiwanie się nimi stało się wręcz koniecznością.
Najważniejszym, według mnie argumentem przemawiającym za oczywistością mojej opinii jest to, że zdolność mówienia językami innych narodów umożliwia porozumiewanie się z obcokrajowcami.
Myślę, że każdy z nas ma świadomość potrzeby porozumiewania się z mieszkańcami innych krajów. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na Lazurowym Wybrzeżu i (o zgrozo!) zepsuł się nam samochód. Język polski nie jest popularny ani na Wschodzie ani na Zachodzie, toteż nie możemy liczyć na to, że wytłumaczymy komuś, co się stało i że chcemy podjechać do najbliższego warsztatu samochodowego. Pozostaje nam wprawdzie język gestów, ale on nie zawsze jest skuteczny.
A co będzie, jeśli staniemy przed potrzebą zarezerwowania pokoju w hotelu, zamówienia obiadu w restauracji czy po prostu zapytania o drogę?
Posługiwanie się jakimś popularnym w świecie językiem jest potrzebne także w innych sytuacjach , szczególnie, gdy poszukuje się pracy. Obecnie, przy tak dużym bezrobociu, pracodawcy stawiają coraz większe wymagania. Przyjrzyjmy się chociażby ogłoszeniom prasowym pod hasłem: ” Zatrudnię “. Okazuje się, że pracownik znający co najmniej jeden język obcy jest potrzebny nie tylko w firmie zagranicznej czy z taką współpracującej, lecz nawet w polskiej firmie do pracy w charakterze magazyniera. Kiedyś może wydawało się to śmieszne, ale teraz już nikogo nie dziwi.
Oczywiście, znając języki obce, mamy większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej nas pracy. Mogę tu się posłużyć przykładem mojej kuzynki Soni. Włada ona trzema językami , co pomogło jej znaleźć pracę w charakterze tłumacza. Nie ma co ukrywać że jej zazdroszczę, bo nie tylko wykonuje ciekawą, dobrze płatną pracę, to jeszcze robi to, co lubi i dzięki licznym podróżom zagranicznym ( służbowym i prywatnym ) może spełniać swe marzenia.
Przejdę teraz do kolejnych, ważnych według mnie, argumentów świadczących o potrzebie nauki języków obcych.
Weźmy pod uwagę chociażby szerokie możliwości wynikające z korzystania z Internetu. Dzięki niemu możemy wiele się nauczyć, zdobywać różne informacje, przeczytać w oryginale książkę, której jedyny egzemplarz znajduje się w bibliotece w Nowym Jorku, poznać ludzi zamieszkujących odległe zakątki świata itp. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy znamy chociaż jeden język, którym posługuje się duża grupa ludzi różnych narodowości.
Lubicie oglądać telewizję? Czyż nie jest wspaniale obejrzeć nowy filmowy hit w oryginale, bez zniekształceń związanych z nieudolnym tłumaczeniem i to znacznie wcześniej niż pokaże go polska telewizja ? Albo rozumieć słowa nowego przeboju U2? Co jest koniecznym do tego warunkiem?- znajomość języków obcych!
To, co napisałam, nie ukazuje wszystkich korzyści płynących ze znajomości języków obcych, jest ich znacznie więcej. Myślę jednak, że te, które przedstawiłam, są niezbitym dowodem na to, że nie tylko warto uczyć się języków obcych, ale władanie nimi stało się we współczesnych czasach wręcz koniecznością.
Komentarze ( )