Obraz 220.jpg
Wjazd do Wrocławia Głównego ze strony Jaworzyny Śląskiej. fot. Szymon Pietruszka

Przedstawiam kilka faktów i ciekawych zagadnień na temat pociągu Pospiesznego “Sudety”, do którego mam szczególny sentyment.

Pociąg Pospieszny „Sudety” był najdłużej kursującym po naszym województwie pociągiem dalekobieżnym, nosił on numer 16100/1. Po raz pierwszy w rozkładzie jazdy pojawił się ponad 60 lat temu, dokładnie w roku 1948. Był to pociąg relacji: Warszawa Wschodnia – Jelenia Góra – Kudowa Zdrój – Stronie Śląskie. Przez 20 lat było to jedyne dalekobieżne połączenie łączące Wałbrzych i Jelenią Górę z Warszawą. Połączenie to było obsługiwane aż do końca roku 2008. Wagony do Stronia Śląskiego, ważnego kurortu turystycznego w naszych górach, dołożono w 1975r. W takim składzie kursował nieprzerwanie do 2003 roku, kiedy to nastąpił powolny upadek świetności tego pociągu.  Ciągnął on nieraz za sobą 13, 14 wagonów.

Warto nadmienić, że na początku lat 70-tych Polskie Linie Kolejowe wprowadziły do tego pociągu wagon restauracyjny „WARS” i był to jeden z pierwszych pociągów posiadających „WARS”. W wyniku trudnych reform kolejnictwa w latach 2002 – 2008 wiele połączeń zlikwidowano, bądź zmieniono trasy. Zmiany te dotknęły również „Sudety” – w roku 2008 zlikwidowano wagony do Kudowy Zdrój, a w 2010 wagony do Jeleniej Góry. Czy kiedyś Pośpieszny „Sudety” powróci? Czas pokaże…

Niektóre informacje zaczerpnięte z filmu: HISTORIA KOLEI  NA DOLNYM ŚLĄSKU (1) “SUDETAMI  DO WARSZAWY”

 

fot. Dawid Frątczak