5.JPG
Uczeń podczas przeprowadzania lekcji chemii w języku kaszubskim. Na pierwszym planie książka do chemii napisana po kaszubsku.

Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące

W dniu 12.06.2014 r. w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach odbyła się pierwsza w historii lekcja chemii po kaszubsku.

Pomysłodawcami byli Pani Felicja Baska Borzyszkowska – nauczycielka języka kaszubskiego oraz  Pan Wojciech Krajecki – nauczyciel chemii. Scenariusz lekcji opracowany został przez naszego chemika  na podstawie podręcznika do chemii napisanego w całości w języku kaszubskim.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi autor podręcznika, Pan Jerzy Nacel, emerytowany nauczyciel akademicki dawnej Akademii Medycznej w Gdańsku oraz  Pani Renata Mistarz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, z wykształcenia chemik.

Lekcję, popartą doświadczeniami, prowadzili uczniowie liceum: Karol i Rafał Rafińscy, Magdalena Grodziska oraz Martyna Kobierowska. Fragment lekcji, oczywiście po kaszubsku, został poprowadzony przez Pana Krajeckiego. Nad pięknem mowy kaszubskiej czuwała Pani Felicja Baska Borzyszkowska.

Pani Renata Mistarz nazwała lekcję wstępem do tego, aby na Kaszubach mogło powstać pierwsze dwujęzyczne liceum polsko – kaszubskie.

Kolejna lekcja chemii po kaszubsku w liceum odbyła się w nowym roku szkolnym 2014/2015. Została nagrana przez TVP Gdańsk.

Jerzy Nacel - autor pierwszego podręcznika do chemii w języku kaszubskim Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem pośród lokalnych mediów: tutaj uczniowie udzielają wywiadu do Radia Kaszebe Uczennica podczas wykonywania doświadczenia Pan Jerzy Nacel z panią Felicją Bożyszkowską - nauczycielką języka kaszubskiego