Przed Wami wywiad z naszą niezastąpioną pielęgniarką szkolną – Panią Katarzyną Kostro.
Dzień dobry. Za kilka dni Pani święto. Chcielibyśmy złożyć serdeczne życzenia dalszej wytrwałości w niesieniu pomocy. Życzymy Pani też dużo zdrowia.
Dzień dobry. Dziękuję bardzo za życzenia.
Czy jako dziecko marzyła Pani, by zostać pielęgniarką?
Od najmłodszych lat chciałam być pielęgniarką. Nie były to jakieś dziecięce marzenia, zabawy. Miałam schorowanego dziadka, którym się często zajmowałam. Mama nie zawsze miała czas nim się opiekować, więc obowiązek ten spoczywał na mnie.
Pracuje Pani tylko w naszej szkole?
W tej szkole pracuję jako pielęgniarka oraz nauczyciel wspomagający. Jestem też pielęgniarką w szkole społecznej. Dodatkowo w Powiślańskiej Szkole Wyższej na wydziale pielęgniarstwa pracuję jako nauczyciel akademicki. Przygotowuję praktycznie młodzież do zawodu pielęgniarki/pielęgniarza. Bardzo się cieszę, że mimo ciężkiego i nadal mało płatnego zawodu, jakim jest pielęgniarstwo, są młodzi ludzie, którzy chcą być przy drugim człowieku w chorobie, niepełnosprawności, bólu.
Czy w naszej szkole zdarza się dużo wypadków?
Jeżeli chodzi o wypadki w naszej szkole, to staramy się (nauczyciele, dyrekcja), aby dzieci przebywające na terenie szkoły zachowywały się bezpiecznie. Zmniejsza to automatycznie liczbę wypadków.
Jaki najgroźniejszy wypadek Pani zapamiętała?
W przeciągu dwudziestopięcioletniej pracy w tej szkole najpoważniejszym wypadkiem było otwarte złamanie ręki z rana szarpaną. Dziewczynka biegła i uderzyła o klamkę otwieranych od klasy drzwi. Wyglądało to bardzo poważnie. Przez wiele tygodni chodziła w gipsie, a następnie miała rehabilitację.
Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się uczniowie?
Uczniowie najczęściej przychodzą do mojego gabinetu z bólem brzucha. Po rozmowie dochodzimy do wniosku, że przyczyną takiego stanu jest najczęściej brak zjedzonego śniadania w domu lub szkole. Dzieci po prostu są głodne. Nasz żołądek informuje nas w ten sposób, że chce jeść.
Jakie zadania w szkole wykonuje Pani poza swoim gabinetem?
Oprócz udzielania pierwszej pomocy wykonuję w klasach badania przesiewowe takie jak ważenie, mierzenie, badanie ciśnienia, kręgosłupa, wzroku. Następnie analizuję, jak rozwija się badany uczeń. Ważnym działaniem z mojej strony jest oczywiście promocja zdrowia.
Czy z perspektywy przepracowanych lat wybrałaby Pani ten sam zawód?
Nie wyobrażam sobie innej pracy jak bycie pielęgniarką. Bardzo lubię swoją pracę i staram się ją wykonywać sumiennie, rzetelnie i z pasją czyli najlepiej jak potrafię.
Dziękujemy serdecznie za czas nam poświęcony. Jeszcze raz-wszystkiego dobrego!
Dziękuję.
Komentarze ( )