17 stycznia do Polski dotarła smutna wiadomość. Pojawił się komunikat, że w Chicago zmarł komandor Motocyklowych Rajdów Katyńskich Wiktor Węgrzyn. Rajdy zapoczątkował po swoim powrocie z emigracji. Był zszokowany stanem świadomości i wiedzy Polaków w ponad dziesięć lat po upadku PRL-u. W celu uświadomienia rodaków o ich historii, rzucił hasło wyprawy motocyklami do Katynia. W ten sposób połączył swoje dwie pasje – motocykle i historię. Otrzymał wsparcie od byłego jeńca z sowieckiego obozu specjalnego w Kozielsku, którego koledzy zostali zamordowani w Katyniu i Smoleńsku, ks. Prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.
Pierwszy rajd był zorganizowany w 2001 roku, na dwóch trasach-około 2000 kilometrów (8 dni) i około 3500 kilometrów (14 dni). Wyprawa okazała się bardzo ważnym doświadczeniem – w środowisku motocyklowym powstało w ten sposób nowe odniesienie. Pomysł, który łączył w sobie kilka elementów: rajd motocyklowy jadący w tereny wymagające od uczestników dość dużych umiejętności ze względu na warunki drogowe, wyprawa-objazd historyczny, spełniający edukacyjne założenia zajęć terenowych, wielokrotne wizyty w Miejscach Pamięci. Te wszystkie czynniki w bardzo mocny sposób oddziaływały na uczestniczących w nim motocyklistów i sprawiły, że rajd w kolejnych latach jest kontynuowany.
W XV Rajdzie Katyńskim wziął udział nauczyciel naszej szkoły-pan Ryszard Jarka. Z wyprawy wrócił 13 września 2015 roku , w szkole zorganizowano apel, na którym uczniowie recytowali wiersze, a pan opowiedział nam o rajdzie, swoich wrażeniach i pokazał nam wiele zdjęć. To nas uczniów bardzo zaciekawiło, tym bardziej, że co roku bierzemy udział w Marszu Sybiraków w Białymstoku. Wspólnie z panem Jarko obejrzeliśmy film z udziałem Wiktora Węgrzyna, który opowiadał o historii tego wspaniałego wydarzenia.
Myślę, że Wiktor Węgrzyn miał ogromny udział w budowaniu w Polakach patriotyzmu. Takiego typu wydarzenia są bardzo potrzebne, bo udział w nich pokazuje, że pamiętamy co działo się z naszymi rodakami i jaki los ich spotkał. Warto wspomnieć, że podczas rajdów na motocyklach wywiesza się dwie flagi-polską i kraju, przez który w danej chwili przejeżdżają. To podkreśla, że pamięć nie powinna dzielić, tylko łączyć. W Mszach Świętych odprawianych w miejscach związanych ze zbrodnią katyńską, biorą udział nie tylko Polacy, ale i Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie i przedstawiciele wielu innych narodów.
Uroczysta Msza pogrzebowa Wiktora Węgrzyna odbędzie się 18 lutego 2017 roku o godzinie 14:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i myślę, że przyciągnie ona wielu rodaków, którzy chcą pożegnać człowieka, który pokazał, że pamięta…
Komentarze ( )