moon-416973_1280
fot. pixabay.com/ PeterDargatz

Niezwykłe zjawisko będziemy mieli okazję zaobserwować na niebie w ten weekend. Dzień po październikowej pełni Księżyc będzie optycznie o 14 procent większy i aż o 32 proc. jaśniejszy, niż podczas zwykłych pełni.

Październikowa pełnia zwyczajowo nazywana jest Pełnią myśliwych. Indianie uznawali, że w tym miesiącu w sposób szczególny świecący jasno Księżyc służy myśliwym. Jego blask, rozświetlając w naturalny sposób ciemność nocy, pomagał w tropieniu zwierzyny i nocnych łowach. Po letnich zbiorach na pierwszy plan wychodziły obowiązki łowieckie. Upolowane przed zimą zwierzęta dostarczały nie tylko pożywienia, ale też cennych skór, przydatnych w chłodniejszym okresie.

Pełnia nastąpi w niedzielę o godz. 6.25 rano ), czyli na około pół godziny przed wschodem słońca ( najwcześniej słońce wschodzi około godz. 6:50 na wschodzie Polski). Dzień po pełni – 17 października zaobserwujemy tak zwany superksiężyc.

Nazwę dla tego zjawiska wymyślił w 1979 r. astrolog Richard Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi.

Komentarze ()