shutterstock110536691.600.jpg

Robisz wszystko, co w twojej mocy, by dostawać bardzo dobre oceny… i nic z tego nie wychodzi. W takiej sytuacji na pewno możesz czuć się sfrustrowany, zniechęcony i czasem nawet beznadziejny.

W takim razie z pewnością zastanawiasz się skąd te szkole niepowodzenia skoro spędzasz mnóstwo czasu nad książkami albo co robisz nie tak? Powody mogą być różne, a każdy z nich może szczególnie wpływać na twoje wyniki w nauce. Oto kilka powodów:

Zbyt duży stres
Dla niektórych uczniów stres towarzyszący sprawdzianom, kartkówkom czy odpowiedziom ustnym jest mobilizujący. Oznacza to, że potrafią się świetnie skupić na zadaniu w momencie, gdy wiedzą, że są pod presją. Jednak dla innych nerwy wynikające ze sprawdzania umiejętności przez osobę trzecią są tak wielkie, że nie potrafią oni się skupić. Jest tak i w twoim przypadku? Jeśli tak to ćwicz przemowy – na przykład w domu. Rób wszystko, by zwalczyć stres związany z publicznym przemówieniem. Jeśli nie radzisz sobie samodzielnie – poproś o pomoc psychologa szkolnego.

Niewłaściwa taktyka
Powodem może być także niewłaściwa metoda nauki. Jednym z największych winowajców jest często komórka i komputer. Jeśli ta sytuacja nie jest ci obca, powinieneś/powinnaś dowiedzieć się więcej na temat technik uczenia się. Poczytać możesz o tym np. w internecie.

Brak zrozumienia tematu
Czasem bywa też tak, że mimo dobrych technik uczenia się, możesz zwyczajnie potrzebować pomocy, ponieważ trudno ci zrozumieć podstawy tematu, z którym masz problemy (często dotyczy to przedmiotów ścisłych). W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc kolegę lub koleżankę z klasy, która rozumie ten temat i z chęcią poświęci Ci chwilę czasu. Drugim, ale wcale nie gorszym pomysłem jest pójście na dodatkowe lekcje z tego przedmiotu. Nie bój się korzystać z tego, co masz pod ręką.

Zapamiętaj, że wstydem jest nieprzyznawanie się do swoich słabości, a nie próba ich pokonania. Powodzenia!

Alicja Nowacka