Niedawno dowiedziałem się o bardzo popularnej grze firmy Mojang o tajemniczym tytule ,,Minecraft”. Swą kwadratową grafiką i głównym bohaterem Stivem, oczarowała dziesiątki milionów graczy na całym świecie.
Opowiada ona o rozbitku w poszarpanej koszulce w kolorze morskim i ciemnoniebieskich spodniach do kostek. Możemy z internetu pobrać różne inne zamienniki naszego rozbitka. Bohater musi zmagać się z różnorodnymi potworkami, które chcą go unicestwić. Celem gry jest dostanie się do świata kresu i zabicie smoka. Możemy w niej znaleźć następujące potwory:
Zombie: podobny do głównego bohatera gry, lecz jego skóra jest ciemnozielona i czasem wydaje odgłosy podobne do stękania.
Zombie osadnik: zmutowany przez zombie osadnik z generujących się czasami wiosek. Ubranie zależne od rodzaju osadnika.
Osadnik: zamieszkujący wioski, długonosy, wydający odgłosy podobne do jęków MPCE. Możemy z nim handlować z pomocą szmaragdów lub wymieniać inne towary na ich walutę. Są różne różne rodzaje osadników np. bibliotekarz, farmer, ksiądz oraz kartograf, który jest najrzadszym z przedstawionych, bo jego liczebność jest osiem razy mniejsza niż bibliotekarza.
Szkielet::kościsty potwór strzelający z łuku. Ma możliwość wygenerowania się z zaklętym łukiem.
Cechuje go większa inteligencja niż inne potwor. Za dnia, gdy inne potwory się palą, on umie schować się pod drzewem.
Creeper: zielony potwór bez rąk, broniący się samobójczym wybuchem. Nie pali się w dzień, wybucha niszcząc od 42 do 44 bloków ziemi. Jeśli w pobliżu jego wybuchu znajdują się wyrzucone przez gracz rzeczy, ulegną zniszczeniu.
Enderman: teleportujący się w losowe miejsca mob na trzy bloki. Według legend z naszego kwadratowego świata wypędziły ich białe podobizny.
Glut: „spawnuje się” na bagnach, ma cztery rozmiary XS,S,M,L. Jeśli zabije się L to wyjdą z niego dwa M, a jeśli załatwi się M to wylecą cztery S a z jednej S wylecą dwie XS. Jest to wielki kwadrat z czarnymi oczami włożonymi w zielone przezroczyste ciało. Istnieje możliwość zrobienia ogromnego Gluta za pomocą komendy.
Husk: potwór „spawnujący się na pustyni”. To zombie odziany w zniszczone jasne ubrania i seledynową chustę na głowie. Nie pali się w dzień. Zadając nam obrażenia, powoduje efekt głodu.
Stray: szkielet strzelający strzałami z efektem spowolnienia. Ma ciemnoniebieskie poszarpane szmaty na sonie i do połowy zniszczony łuk. Prawie zawsze ma kołczanową zbroję.
Do dyspozycji mamy ogromną ilość bloków, od czterech rodzajów drewna, aż po mokrą gąbkę. Do wybudowania swojego domku jest dostępne niespełna 1024000000000000 bloków na każdym wygenerowanym świecie. Na samym dole świata znajduje się skała macierzysta, czyli jedyny niezniszczalny blok w ,,Minecraft”. Na zwykłym wymiarze możemy znaleźć następujące zwierzęta:
Krowa: zwierzę na dwie kratki długości i jedną wysokości. Ma brązową sierść w białe łaty i oczy z zabawnym ,,zezem”. W starszych wersjach miała krótkie rogi. Można ją wydoić z pomocą wiadra lub miski.
Grzybowa krowa: jespanu się na biomie grzybowym czyli najrzadszym ze wszystkich biomów. Ma czerwoną sierść w białe łaty i trzy grzyby na grzbiecie. Można ją wydoić z pomocą miski w efekcie dostajemy zupę grzybową.
Świnia: można ją znaleźć na każdym biomie. Możemy na niej jeździć, zakładając na nią siodło i kierując marchewką na kiju. Ma różową sierść i wielką głowę w porównaniu do reszty ciała. Ma oczy takie same jak krowa.
Królik: wysoko skaczące zwierze z długimi uszami. Jest 10% szans na, że „zespawnuje” się tak zwany Kiler Bunny, który będzie chciał naszego Stiva. Króliki mają trzy maści brązowy, żółty, biały. Killer Bunny jest biały i ma czerwone oczy. Na pustyni króliki mogą mieć tylko i wyłącznie żółtą sierść.
Wilk: ma szarą sierść, zawsze „spawnuje się” w grupie. Jeśli uderzymy jednego, to wszystkie na nas skoczą. Możemy go oswoić kośćmi. Jeśli uderzymy danego potwora, on go zacznie atakować. Kolor jego obroży możemy zmienić z pomocą barwników.
Ocelot: „spawnuje się” w dżunglach, można go oswoić z pomocą surowej ryby. Przed oswojeniem ma żółtą sierść w czarne łaty, a po oswojeniu może być rudy, czarno-biały, rudy albo jasnoszary z czarną obwódką głowy.
Nietoperz: „spawnują się” w jaskiniach zawieszone niczym kokon na suficie. Mają małe bielutkie kły i brązowe ciało do tego malutkie zabawne uszy. Nie zadaje obrażeń.
Na tym świecie generują się również, takie struktury jak:
Wioski osadników: osady mogą być duże, średnie lub bardzo malutkie, czasem nawet tylko jeden samotny dom. W wioskach, mieszkają osadnicy, którzy dbają o pola uprawne, sadząc tam buraki, ziemniaki, zboże, ziemniaki oraz marchewki. Jest parę typów domów np. duży i mały dom, kuźnia, oraz szopa. Generują się również takie struktury jak: studnia, pole uprawne, ścieżka i latarnia. Wieśniacy umieją otwierać drzwi i chodzić po drabinkach oraz się rozmnażać. Jeśli liczba drzwi w wiosce jest parzysta, parzysta jest również liczba bibliotekarzy i farmerów.
Pustynna studnia: na pustyni co paręset kratek generują się studnie na, których dnach czasem są bloki złota. W pobliżu często „spawnują się” zombie osadnicy.
Pustynna świątynia: świątynia generowana na pustyni. Ma dwie wieże w, których „spawnują się” potwory. W jej centrum jest blok wełny pod, którym jest wnęka, a dokładnie na jej środku znajduje się płytka naciskowa pod, którą jest TNT. W świątyni możemy znaleźć cztery skrzynie z losowym trafem.
Dżunglowa świątynia: w jej środku znajdziemy mechanizm, który nic nie robi oraz linki, po których dotknięciu zaczynają w nas strzelać starzała. Na środku świątyni jest skrzynka, w której możemy znaleźć losowe przedmioty.
Skamieliny: bardzo rzadko możemy wykopać je na pustyni. Bloki kości ułożone na wiele sposobów przypominają szkielety dinozaurów, które przed tysiącami lat chodziły po naszym ludzkim świecie.
Mob spawner: zwany także dangeonem jest to niewielkie pomieszczenia zrobione z bruku, którego część jest omszała. W środku jest także generator zombie, szkieletów lub pająków jaskiniowych. Możemy tę lokację wykorzystać do budowy fabryki punktów doświadczenia, które pozwalają nam na zaklinanie przedmiotów lub zbroi.
Budując portal ze skały obscydianu możemy dostać się do piekła. W piekle można znaleźć bezkresne ,,Morza” lawy i twierdze ,w których roi się od piekielnych stworów. Są tu takie bloki jak:
piasek dusz, netherrak, glowstone i żwir. Można tu znaleźć takie potwory jak:
Płomyk: potwór, który „spawnuje się” w twierdzach potrafi spadać z dużych wysokości i nie odnosi obrażeń. Jest jasno- złoty, wokół jego ciała kręcą się żółto- czerwone pręty. Atakuje, rzucając w gracza ogniowymi kulami, które podpalają. Jest odporny na ogień, rani go woda.
Czarny szkielet: szkielet „spawnujący się” w każdych zakamarkach piekła. Ma kamienny miecz i jest o ¼ bloku wyższy od gracza. Jeśli go uderzy, daje mu efekt czarnych serc.
Świnia zombie: to zmutowana świnia, mająca do połowy obdartą skórę z głowy. Każdy pigman ma złoty miecz, jest 10% szans, że będzie on zaklęty. Jeśli uderzymy jedną świnię wszystkie się na nas rzucą. Jak w zwykłą świnia trafi piorun, stanie się ona świnią zombie.
Jeśli znajdziemy za pomocą oka kresu ruiny portalu do kresu w krętym labiryncie, odkryjemy portal kresu. Dzięki niemu możemy teleportować się do tego właśnie świata. Jedyne bloki, które tam występują to kamień kresu, kamień obscydianu, kraty oraz kryształ kresu. Głównie chodzi o zabicie smoka kresu ale najpierw trzeba zestrzelić wszystkie kryształy, które go leczą. W zabiciu go przeszkadzają nam Endermany. W minecraftowym świecie są dwa bosy:
Wither: ma trzy głowy, którymi może strzelać niszcząc teren i zbijając wszystko co żyje, umie latać. Jest drugim najsilniejszym mobem w ,,minecraft”
Smok kresu: najsilniejszy mob w ,,Minecraft” po jego zabiciu dostajemy jego głowę, którą jeśli zasilimy, będzie ruszać szczęką. Umie atakować, wlatując w gracza albo dmuchnąć w niego swoim oddechem, który daje efekt trucizny.
Po zabiciu smoka kresu za pomocą perły kresu możemy się teleportować do End City, rzucając w jedną kratkę pomiędzy dwiema skałami macierzystymi.
W tym świecie są wyspy zbudowane z kamienia kresu. Gdzieniegdzie możemy znaleźć drzewa kresu, z których da się zerwać owoce Horusa, które po upieczeniu i zjedzeniu teleportują nas w losowe miejsce.
Bardzo rzadko zdarzają się świątynie Endu, czyli budowle podobne do chińskich świątyń. W każdej lokacji są skrzydła, które można ukraść oraz głowa smoka.
Podsumowując, gra jest bardzo ciekawa i ma wiele sposobów na rozgrywkę. Można grać również w trybie wieloosobowym, który jest dużo fajniejszy od jednoosobowego. W języku angielskim mówią na nią ,,Sand box Game”, czyli w wolnym tłumaczeniu piaskownica gra. „Minecraf”t to najlepsza gra, w jaką grałem!
Podpisano
Jan Brzózka
VA