28  Kopia  Kopia  Kopia  Kopia  Kopia  Kopia.jpg

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.Dzięki stwarzaniu uczniom sposobności do zaangażowania emocjonalnego i zabawy projekt stanowi okazję do poszerzania wiedzy, przyjaznego współzawodnictwa, nabywania umiejętności wyboru właściwej strategii pracy w grupie i wykazania się pomysłowością.

Podczas pracy nad nim realizowano różnorodne cele:

– kształtowanie świadomości języka jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji,

– rozwijanie sprawności językowej, umiejętności wypowiadania się w mowie i w piśmie, a także poszerzanie słownictwa czynnego uczniów,

– dbałość o poprawność wypowiedzi,

– rozwijanie sprawności uważnego słuchania i czytania, kształtowanie umiejętności rozumienia czytanego tekstu i wykorzystywania zdobytej wiedzy,

– poszerzanie wiedzy o języku polskim, rozwijanie umiejętności poszukiwania wiadomości, ich porządkowania, systematyzowania,

– wykorzystywanie posiadanych umiejętności w praktyce, wzmocnienie motywacji do nauki, uczenie się poprzez działanie, doświadczanie, aktywne uczestnictwo, kształcenie właściwych zachowań społecznych .

Projekt realizowano od września 2018 r do lutego 2019r. W trakcie  jego realizacji wykonano wiele zadań .

klasy IV – VIII

Już we wrześniu zorganizowano szkolne czytanie „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz szkolny konkurs ortograficzny pod hasłem „ Rocznicowe co nieco”. Najlepsi uczniowie wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym o „ Pióro Wójta Gminy Małkinia Górna”. Następnie klasy wykonały ortograficzne rebusy ortograficzne, mające na celu utrwalenie poznanych zasad pisowni oraz plansze z gatunków literackich. Poza tym redagowano różnego rodzaju teksty literackie : opowiadania, baśnie, komiksy czy plakaty teatralne. Uczniowie klasy V wystawili przedstawienie o tematyce mitologicznej podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. W wolnym czasie pozalekcyjnym ( niedziela) kilku uczniów pod opieką rodziców obejrzało przedstawienie teatralne na deskach Sceny Kotłownia  w Ostrowi Maz. pt. „ Jednoręki ze Spokane”. Poza tym uczennice klasy VIII rozwijają swoje zdolności literacko – dziennikarskie w ogólnopolskim medium szkolnym YOUNGFACE.TV. Obecnie zajmujemy II miejsce pośród wszystkich szkół w Polsce.

Uwieńczeniem działań był udział w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym STYPENDIADA POLONISTYCZNA. Czterech uczniów uzyskało wyróżnienie z ortografii oraz literatury.

 Klasy I – III

Najmłodsi uczniowie szlifowali umiejętność czytania i pięknego  wypowiadania się  już od  pierwszych dni września  między innymi na kilku lekcjach bibliotecznych w bibliotece szkolnej oraz podczas szkolnych akcji  ,,Starsi czytają młodszym”. Uczniowie klas starszych czytali młodszym kolegom o przygodach  ,,Gangu Słodziaków’’ oraz popularne utwory Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Następnie dzieci z klas I-III wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym i literackim pod hasłem ,, Dalsze przygody Słodziaków”.

W październiku obejrzały spektakl w Teatrze Lalek w Łomży pt.: ,,Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” i uczestniczyli w warsztatach teatralnych. W grudniu  rywalizowały w szkolnym  konkursie na  ,,Najpiękniejszy list do Świętego Mikołaja”. Na zajęciach z wychowawcą czytały  wybrane baśnie Hansa Chrystiana Andersena i wykonały ilustrowane strony do słowniczka ortograficznego. Uczniowie klasy II wzięli udział w Stypendiadzie Wczesnoszkolnej, w której musieli wykazać się znajomością lektury  ,, 120 przygód Koziołka Matołka”.

21 lutego 2019 r.  nastąpiło podsumowanie wszystkich zadań, prezentacja wytworów kilkumiesięcznej pracy szkoły oraz konkurs wiedzowy.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbyły się w naszej szkole po raz pierwszy. To było ciekawe doświadczenie nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.