Dlaczego człowiek się uczy? Ponieważ ma określone potrzeby i motywy, np. zdobycia wiedzy i rozumienia, poznania, uzyskania akceptacji i uznania, rozwoju osobowości, zyskania prestiżu itd. Uczenie się to nie tylko zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności. Według znanego powiedzenia uczymy się przez całe życie. Jest ono słuszne, bo przecież ciągle, niemal od urodzenia nabywamy nowych doświadczeń i nawyków, uczymy się nowych zachowań, przeżywania emocji itp.
W zależności od przyjętych kryteriów wyróżnia się wiele rodzajów, form , sposobów i technik uczenia się. Oto niektóre z nich:
– Uczenie się percepcyjne – zapoznawanie się z cechami przedmiotów, osób, topografią terenu itp. na podstawie informacji pochodzących z receptorów wszystkich zmysłów. Skutkiem takiego uczenia się jest pamięć rozpoznawcza np. twarzy czy miejsc.
-Wpajanie – bardzo szybko zachodzące i nieodwracalne uczenie się konkretnej umiejętności, np. rozpoznawanie przez kilkutygodniowe niemowlę twarzy rodziców.
-Habituacja (przywykanie)- proces prowadzący do stopniowego zmniejszania się oraz zaniku reakcji na powtarzający się bodziec; pomaga oddzielać ważną aktualnie informację od nieistotnych sygnałów.
-Uczenie się metodą prób i błędów – odkrycie przydatnego efektu swego postępowania dzięki powtarzaniu przypadkowych ruchów i eliminowaniu ruchów nieskutecznych, np. gdy brak jest wskazówek, jak rozwiązać zadanie, uczący się rozpoczyna poszukiwania, próbuje, eliminuje niepotrzebne czynności, aby dojść do celu.
-Uczenie się przez wgląd (zrozumienie)- eliminuje przypadkowe działania poprzez analizowanie poprzednich doświadczeń oraz przewidywanie na tej podstawie skutków i projektowanie właściwych, kolejnych działań.
– Uczenie się przez naśladowanie – przejecie cudzego zachowania, np. dzieci uczą sie od nauczycieli, rodziców, kolegów.
-Uczenie się motoryczne – tworzenie się nawyków ruchowych.
Z biologicznego punktu widzenia na przebieg i efekt procesu uczenia się ogromny wpływ mają emocje. Dzięki nim łatwiej zapamiętać wydarzenia i okoliczności im towarzyszące, ponieważ poprzez emocje określone zjawiska przykuwają uwagę uczącego się, a to wszystko pogłębia zdolność uczenia się. Bodźce, które oddziałują na nasz mózg, sprawiają, że pojawiają się w nim zmiany morfologiczne i biochemiczne – zwiększa się liczba synaps i przebudowują się neurony, między którymi tworzą się nowe połączenia. Powstają wówczas charakterystyczne dla każdego człowieka wzorce uczenia się. Uczący się, wykorzystując określone sposoby nauki, sprawia, że stają się one dominujące i zaczyna ich używać w sposób automatyczny. Dzięki temu szybciej i skuteczniej można się uczyć, rozwijając indywidualny i najlepszy styl zdobywania wiedzy. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wam owocnej edukacji.
Komentarze ( )