Z danych wynika, że w 2050 roku ponad 60 proc. ludności na świecie będzie zamieszkiwać miasta. Napływ ludności wiąże się z rozwojem tych miejscowości. Życie tam ma swoje zalety ale nie należy zapominać tez o wadach.
Pozytywne strony życia w wielkim mieście to: dobrze rozwinięta infrastruktura (sieć komunikacyjna, sieć energetyczna, sieć wodociągowa). Jest tam łatwy dostęp do dóbr kultury, służby zdrowia, szkół i uczelni wyższych. W tak dużym mieście występuje na pewno powszechny dostęp do informacji (np. internet, prasa) i nowoczesnych technologii. Mamy tam większą możliwość znalezienia zatrudnienia oraz większą wydajność pracy przez zastosowanie nowoczesnych technologii. W megacity jest możliwość nabywania różnorodnych towarów i usług. Występuje również duża swoboda postępowania i podejmowania wyborów życiowych wynikająca z anonimowości. Dochody, które są wyższe niż na wsi, umożliwiają zaspokojenie podstawowych potrzeb. Mamy tam też możliwość różnorodnego wykorzystania czasu wolnego od pracy i większą możliwość rozwijania swoich umiejętności. Skupiając większość ludności na świecie, megamiasta staną się ośrodkami rozwoju gospodarczego państw świata. Rozwijające sie w nich prężnie ośrodki naukowe będą przyczyną szybkiego postępu technologicznego. Duże miasta będą wyznaczały światowe tendencje rozwoju kultury i oświaty. Będą też wielonarodowym i wielorasowym skupiskiem ludności, asymilującej się pod względem ras i kultur. Jako duże rynki zbytu będą zaopatrywane w najnowsze wytwory techniki, różnorodne dobra i usługi. Wokół miast będą powstawały zakłady przemysłowe, ale również będzie intensywnie rozwijało się rolnictwo. Będą wytwarzały większość dochodu narodowego. Na rozległych obszarach zurbanizowanych powstaną szybkie sieci komunikacyjne (np. szybkie metro, kilkupasmowe autostrady). Miasta staną się światowymi centrami finansowymi (banki, giełdy).
Negatywne strony życia w wielkim mieście to niedostatek wody, problemy ze składowaniem śmieci (komunalnych, przemysłowych) oraz ich utylizacją. Wzrastają nakłady inwestycyjne i koszty eksploatacji sieci infrastruktury( np. konieczność montowania filtrów i budowy oczyszczalni). W megamiastach wzrasta przestępczość i patologia społeczna (alkoholizm, narkomania). Występuje wzmożona agresja i obniżenie poczucia bezpieczeństwa ludności. Dochodzi do pogorszenia się warunków środowiska na skutek skażenia powietrza, gleb oraz wód. W dużych miastach zmniejsza się odporność organizmu spowodowana zanieczyszczeniem środowiska i przeciążeniem systemu nerwowego. Niekontrolowany wzrost miast przyczyni się do powstania rozległych dzielnic nędzy, w których będzie dominowała przemoc. Rosnąca liczba mieszkańców może spowodować przeciążenie tras komunikacyjnych. Miasta te będą coraz bardziej narażone na ataki terrorystyczne i na ich skutki – większą liczbę ofiar. Nastąpi przeludnienie miast, szczególnie uciążliwe w pewnych porach(tzw. godziny szczytu) oraz miejscach (np. centra miast, centra handlowe, linie metra). Napływ do miast niewykwalifikowanych pracowników będzie przyczyną skrajnego bezrobocia i ubóstwa.
Istnieją propozycje rozwiązań problemów megamiast np. budowanie dachów z materiałów odbijających promieniowanie słoneczne czy rozwój sieci komunikacji masowej. Jednak te i inne działania nie usuną wszystkich negatywnych skutków. Moim zdaniem nie warto mieszkać w wielkim mieście, ponieważ psujemy tam sobie zdrowie i bardziej zanieczyszczamy środowisko.
Komentarze ( )