Jak każdy wie, matematyka jest powszechnie nazywana królową nauk. Nie bez powodu. Pierwszy kontakt z matematyką człowiek ma już w przedszkolu. Uczymy się jej najwięcej i najdłużej, ponieważ przewija się ona w wielu innych przedmiotach-w chemii, w geografii czy w fizyce.
Jak na królową przystało, matematyka obchodzi swoje święto. W naszej szkole świętowaliśmy 28 marca. Do tej pory zawsze organizowaliśmy Święto Liczby Pi, ale w tym roku stwierdziliśmy, że czas na zmiany. Nowa nauczycielka matematyki w naszej szkole rzuciła pomysł na tegoroczne obchody Dnia Matematyki. O pomoc poprosiła głównie klasy trzecie, ale znalazło się też wielu zainteresowanych z klas młodszych. Uczniowie recytowali zabawne wierszyki, opowiedzieli bajkę o tym, jak prostokąt chciał być kwadratem i śpiewali piosenki. Falę śmiechu wśród publiczności wywołał występ chłopców przebranych za sławnych matematyków, między innymi Kartezjusza, Newtona, Talesa czy Pitagorasa. Na uroczystości także ogłoszono wyniki konkursu na najlepszą prezentację multimedialną na temat wybitnych matematyków. Oprócz tego obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez naszego ucznia, w ramach programu stypendialnego. Głównym i najlepszym puntem programu były konkurencje międzyklasowe, które miały pokazać, że matematyka wcale nie musi być nudna i trudna. Uczniowie brali udział w trzech takich grach-magicznym kwadracie, skojarzeniach i matematycznej wersji popularnego teleturnieju “Jeden z dziesięciu”. Dodatkowo w części dla szkoły podstawowej odbył się pokaz mody matematycznej, na którym uczniowie prezentowali własnoręcznie zrobione kreacje z motywem matematycznym. Przez uroczystość przeprowadzili nas elegancko ubrani prowadzący. Nie zapominajmy o pięknej scenografii, wykonanej przez nasz szkolny zespół dekoracyjny.
Pomysł na obchody święta był bardzo dobry, zabawny, a zarazem pouczający. Dzięki niemu każdy mógł spojrzeć na matematykę z innej, lepszej strony. Myślę, że Dzień Matematyki został tak pozytywnie odebrany przez uczniów, że nie są to jego ostatnie obchody.
Komentarze ( )