W czwartek 28 kwietnia w Zespole Szkół im. Jana Pawła II miała miejsce uroczysta Akademia upamiętniająca Majowe Święta Narodowe. Podczas uroczystości przypomniano najważniejsze fakty historyczne oddając cześć Wielkim Przodkom naszym-Wielkim Patriotom. Realizujemy też ich testament patriotyczny – przekazania wielkich wartości demokracji – wobec współczesnych pokoleń. Czynimy to z pokorą a zarazem dumą narodową, że jesteśmy Polakami, że mamy własną tożsamość.
Majowe święta to wyjątkowy czas w historii i tożsamości Polaków:
1 maja – Święto Pracy
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja – Rocznica Konstytucji
8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa
18 maja urodziny Papieża Jana Pawła II-Patrona Szkoły
Chcielibyśmy zwrócić szczególna uwagę na moment uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791roku. Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na święcie. Stanowiła próbę radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw.
Jej twórcy stawiali sobie za cel naprawę państwa i dźwignięcie z upadku. Konstytucja 3 Maja była fundament ustroju państwowego- wielkim osiągnięciem narodu, chcącego zachować niezależność państwową. Jednocześnie zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
A dzisiaj po 225 latach uroczyście świętujemy pamiętając o ważnym przesłaniu jakie pozostawiła dla Nas- Polaków, że jest możliwe osiągniecie bez przemocy porozumienia w sprawach najważniejszych dla dobra kraju i narodu.
W kształtowaniu tożsamości narodowej ważną rolę odgrywa uroczyste obchodzenie świąt narodowych, w te dni często wolne od pracy i zajęć odbywają się spotkania, defilady, obowiązkowe jest podnoszenie flagi państwa na budynkach organów administracji publicznej. Flaga to ważny symbol narodowy, dlatego 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto, obchodzony jest od 2004 roku.
Warto dziś, w kontekście świąt majowych ,przypomnieć sobie słowa Patrona Naszej Szkoły św. Jana Pawła II o ojczyźnie i patriotyzmie. Podczas pierwszej swej pielgrzymki do Polski
Jan Paweł II mówił: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – (…) abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.