,,Kwiat pustyni” to film biograficzny, który opowiada o somalijskiej dziewczynce, która w wieku trzech lat została poddana obrzezaniu, a siedem lat później została sprzedana człowiekowi, za którego miała wyjść za mąż. Dziewczynce udało się jednak uciec i została amerykańską supermodelką.
W filmie ,,Kwiat pustyni” jest poruszony bardzo ważny problem, okaleczanie kobiet w imię tradycji. Przyznam, że temat nie należy do łatwych, a brutalna scena obrzezania trzyletniej dziewczynki robi wrażenie na widzach, szczególnie na kobietach. Po obejrzeniu filmu warto zastanowić się nad tematem. Trudno wręcz uwierzyć, że takie praktyki mają miejsce w XXI wieku.
Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych, święto obchodzone corocznie od 2003 w dniu 6 lutego, z inicjatywy pierwszej damy Nigerii Stelli Obasanjo. Celem obchodów jest podniesienie świadomości na temat brutalnego, zagrażającemu zdrowiu i życiu, rytuału obrzezania kobiet, funkcjonującego głównie w państwach Afryki i podjęcie zdecydowanych działań w celu zwalczania tej nielegalnej praktyki. Szacuje się, że ok. 40 mln dziewczynek i kobiet, a ponad 3 miliony dziewcząt każdego roku jest zagrożonych tym aktem przemocy.
Wycinanie zewnętrznych kobiecych narządów płciowych jest pogwałceniem praw człowieka, wpływa na zdrowie i okalecza. Ma też ogromny wpływana na ich życie.